Opór wciąż czeka na atak

W ubiegłym tygodniu na rynku zaszła pewna zmiana. Kontynuacja zwyżki cen w ramach tej samej fazy nie jest już taka pewna.

Aktualizacja: 08.02.2017 11:57 Publikacja: 26.08.2013 06:00

Kamil Jaros, analityk, EFIX DM

Kamil Jaros, analityk, EFIX DM

Foto: Archiwum

Dwa wyraźne dni słabości zasygnalizowały możliwość pojawienia się nieco większej korekty. Końcówka tygodnia ponownie wykazała obecność popytu, ale nie zmienia to faktu, że nadal przed kupującymi stoi bariera w postaci szczytu WIG20 z marca. Dopiero pokonanie tego szczytu uprawni do optymizmu.

Sfera makroekonomii nie dostarczy nam zbyt wielu atrakcji, ale kilka pozycji w kalendarzu wartych jest uwagi. Już dziś poznamy najnowsze dane o sprzedaży detalicznej w Polsce. Publikacja będzie się odnosiła do lipca, a po miłej niespodziance w sferze produkcji może i tu nadzieje są na więcej niż oficjalne oczekiwania mówiące o wzroście sprzedaży o 3 proc. Stopa bezrobocia szacowana jest na 13,1 proc. Jeszcze dziś poznamy również dane o zamówienia na dobra trwałego użytku w USA.

Wydarzeniem jutra będzie publikacja niemieckiego wskaźnika Ifo, dynamiki cen amerykańskich domów w ujęciu Case-Shiller i wskaźnika zaufania tamtejszych konsumentów.

W środę interesująco zapowiadają się jedynie liczony na wrzesień wskaźnik nastrojów konsumentów niemieckich podawany przez GfK oraz dane o liczbie podpisanych umów kupna/sprzedaży domów w USA.

Czwartek rozpocznie się od zapoznania się z dynamiką japońskiej sprzedaży detalicznej. Poznamy również niemiecką stopę bezrobocia oraz inflację za sierpień (dane wstępne). Po południu przyjdzie czas na cotygodniowy raport o liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych.

Ostatniego dnia tygodnia danych z Japonii będzie już znacznie więcej. Wtedy też poznamy zrewidowane dane dotyczące dynamiki polskiego produktu krajowego brutto w II kwartale. Jeszcze przed południem pojawią wartości wskaźników koniunktury w strefie euro, a także dane o stopie bezrobocia i inflacji sierpniowej Wspólnoty. W końcowej fazie sesji przyjdzie nam przeanalizować najnowsze dane o dochodach i wydatkach Amerykanów, wskaźniku aktywności przemysłu w rejonie Chicago oraz o nastrojach amerykańskich konsumentów.

Jeśli chodzi o informacje prosto ze spółek, to tydzień rozpocznie się od opublikowania skonsolidowanego raportu za I półrocze Asseco Poland.

We wtorek podobny raport poda do wiadomości PZU.

Środa to dzień publikacji wyników półrocznych w ujęciu skonsolidowanym przez Eurocash i PGE. W Londynie efektami półrocza pochwali się Antofagasta.

Czwartkowe notowania zostaną poprzedzone pojawieniem się wyników za I półrocze Bogdanki i PKO BP. Na Zachodzie wyniki za II kwartał opublikują: Campbell, Carrefour, L'Oreal oraz Vivendi.

Na koniec tygodnia czekają nas skonsolidowane raporty półroczne Banku Handlowego, KGHM i Synthosu.

Giełda
Analiza poranna – Optymizm przed amerykańsko-chińskimi rozmowami
Giełda
WIG20 znów z apetytem na 2800 pkt. DAX bije rekord
Giełda
Stopy przede wszystkim
Giełda
Chętnych do kupowania akcji wciąż nie brakuje
Materiał Promocyjny
Banki muszą wyjść poza strefę komfortu
Giełda
Polskie indeksy na nowych szczytach
Giełda
Rynek czeka na kolejny impuls