Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Krzysztof Stępień, analityk, KBC TFI
Tymczasem o ile indeks szerokiego rynku przebił się przez ten poziom, to wskaźnik koniunktury w segmencie blue chips tkwi nadal w jego rejonie. Ogólny marazm jeśli chodzi o zainteresowanie walorami największych firm, znajdujący odzwierciedlenie w niskich obrotach, ma swoje źródła w ograniczonej atrakcyjności fundamentalnej największych przedsiębiorstw. Przeciętnie licząc wyceny analityków dla firm z WIG są około 4 proc. powyżej obecnego poziomu, co jest dowodem ograniczonego potencjału wzrostu kursów. Jednocześnie jednak na wielu rynkach wygląda jeszcze słabiej. W Niemczech przy takim podejściu można już nawet mówić o przewartościowaniu walorów. Na bliskość kursów względem fundamentalnych wycen można byłoby patrzeć mniej pesymistycznie, gdybyśmy mieli do czynienia z gremialnym rewidowaniem w górę. W Polsce o takim zjawisku trudno mówić, w Europie odbywa się na ograniczoną skalę i do tego towarzyszy temu zmniejszanie prognoz zysków na obecny rok. Oba te czynniki nie stanowią w średnim terminie przeszkody do zwyżek, ale udowadniają dobitnie, jak duży wpływ na zachowanie giełd, zwłaszcza europejskich, mają inne czynniki. Chodzi o ocenę przez inwestorów perspektyw polityki pieniężnej na świecie i będącą efektem tego atrakcyjność bezpiecznych form lokowania kapitału.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Co prawda WIG20 zakończył piątkową sesję na minusie, ale cały tydzień i tak można zapisać do udanych. Prawdziwe emocje dopiero jednak są przed nami.
Spadkowy początek dnia na GPW i na innych europejskich giełdach. Inspiracji do handlu nie dostarczą dzisiaj Amerykanie, którzy mają dzień wolny.
Zakończyło się I półrocze, które ostatecznie okazało się bardzo dobre dla graczy, głównie inwestujących w akcje i to pomimo zawirowań celnych z początku kwietnia.
Rada Polityki Pieniężnej zaskoczyła rynek, decydując się podczas lipcowego posiedzenia na obniżkę stóp procentowych.
Indeks polskich dużych spółek wreszcie wybił się z dziesięciotygodniowej konsolidacji i finiszował na najwyższym poziomie w tym roku. WIG ustanowił kolejny raz rekord.
Krajowy rynek rozpoczyna czwartkowy handel od skoku o około 40 pkt, do 2880 pkt. Wśród dużych spółek na starcie sesji pod kreską jest jedynie CD Projekt.