Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wojciech Białek, główny analityk, CDM Pekao
Już wcześniej obecna sytuacja na naszym rynku wydawała się podobna do tej z września 2001: wtedy w reakcji na wyborczą klęskę rządzącej partii (AWS) WIG20 spadł do pięcioletniego minimum poniżej psychologicznego poziomu 1000 pkt, teraz w reakcji na wyborczą porażkę rządzącej koalicji (PO/PSL) WIG20 spadł do pięcioletniego minimum poniżej psychologicznego poziomu 2000 pkt. Teraz dochodzi do tego spektakularny zamach terrorystyczny, o którym mówi się, że być może doprowadzi do istotnych przetasowań na scenie geopolitycznej, tak jak to się stało po atakach z 11 września. 14 lat temu WIG ustanowił dołek 13 dni po zamachu i nigdy później już nie spadł poniżej poziomu tego minimum. W tej analogii optymalnym momentem do zakupu akcji na GPW byłyby okolice 26 listopada.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Europejskie rynki notują dziś mieszaną sesję. Niemiecki DAX traci 0,4%, francuski CAC40 spada o 0,3%, a szwajcarski SMI pozostaje bez zmian. Dużo lepsze nastroje widać na brytyjskim FTSE 100, który zyskuje 0,6% oraz włoskim IT40, który rośnie o 0,5%.
Pierwsza sesja nowego tygodnia na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie skończyła się zwyżkami najważniejszych indeksów. WIG20 wzrósł o 0,66 procent, gdy indeks szerokiego rynki WIG zyskał o 0,47 procent.
Choć na otwarciu tygodnia dokoła przeważały spadki, krajowy rynek wyraźnie zyskiwał na wartości. Przełomu jednak nie ma.
Choć większość europejskich giełd świeci dziś na czerwono, warszawskie indeksy rosną w siłę.
Nowy tydzień rozpoczyna się od umiarkowanych spadków po tym jak w sobotę Trump zagroził wprowadzeniem 30% stawek celnych na import dóbr z Europy od 1 sierpnia.
W zakończonym tygodniu globalne rynki akcji operowały w oczekiwaniu na nowe impulsy. Relatywnie mało emocjonujące publikacje makro walczyły o uwagę z nowymi sygnałami z frontu wojny handlowej, która wróciła na rynki za sprawą listów prezydenta Donalda Trumpa o planach nowego reżimu celnego, jaki ma zacząć obowiązywać od 1 sierpnia.