Warszawa na szarym końcu

Niemal w całej Europie na parkietach dominuje soczysta zieleń. Na tym tle, GPW prezentuje się wyjątkowo słabo

Publikacja: 29.06.2016 14:23

Najlepszymi inwestycjami w segmencie dużych spółek są dziś akcje Alior Banku, PGNiG oraz LPP

Najlepszymi inwestycjami w segmencie dużych spółek są dziś akcje Alior Banku, PGNiG oraz LPP

Foto: Bloomberg

Wtorkowa sesja zarówno na GPW, jak i na globalnych rynkach akcji upłynęła pod dyktando byków. Przebieg środowego handlu również wygląda obiecująco, z tym że Warszawa mocno odstaje od reszty Kontynentu. Na większości europejskich parkietów obserwujmy silne ponad 1-procentowe zwyżki. O ponad 2 proc. rosną m.in. hiszpański IBEX-35, francuski CAC-40 oraz włoski FTSE-MIB.

Na tym tle dorobek WIG20 wygląda mało imponująco. Indeks blue chips otworzył się na solidnym plusie zyskując w pierwszych minutach ok. 0,5 proc. do 1760 pkt. Niestety, z biegiem czasu popyt opada z sił. Po południu kurs indeksu znajduje się w okolicach wczorajszego zamknięcia. Wypada jednak zauważyć, że licząc od piątkowego dołka notowania odbiły łącznie o ok. 100 pkt.

Z technicznego punktu widzenia zakres 1650 - 1700 pkt stanowi najbliższe wsparcie, którego przełamanie będzie sygnałem kontynuacji spadkowego trendu. Z kolei wybicie ponad 1800 pkt, można będzie traktować jako pozywany sygnał na przyszłość.

Najlepszymi inwestycjami w segmencie dużych spółek są dziś akcje Alior Banku, PGNiG oraz LPP. Na dnie tabeli notowań znajdują się papiery Enei spadające o ponad 3 proc. Stosunkowo neutralną wymowę dzisiejszej sesji potwierdzają statystki szerokiego rynku, dotyczące spółek notujących ekstrema cenowe. W ciągu dnia notowania siedmiu firm spadają do - co najmniej - rocznego dołka. Chodzi m.in. o Newag, Torpol oraz Esotiq & Henderson. Analogicznie co najmniej roczne maksima ustanowiły kursy pięciu spółek: Enter Air, Live Chat, Izostalu, Mennicy oraz TIM.

Najlepszą inwestycją na rynku podstawowym są dziś papiery Seco/Warwick, drożejące o kilkanaście procent przy żenująco niskich obrotach.

Środowe kalendarium makroekonomiczne jest wyjątkowo ubogie. Trudno oczekiwać, aby któryś z odczytów miał wymierny wpływ na nastroje inwestorów.

Giełda
WIG20 wraca do wzrostów
Giełda
Kolejny Dzień Wyzwolenia przełożony na sierpień
Giełda
Czekając na umowy handlowe
Giełda
Spokojny początek tygodnia na GPW
Giełda
GPW zaczyna nowy tydzień od niewielkiej przeceny
Giełda
Czy coś zatrzyma byki?