Pokaz siły z szansą na więcej

Rynki akcji od miesiąca pokazują siłę. Pytanie, czy nie jest to pokaz na wyrost. Na razie nie ma się co nad tym zastanawiać, gdyż przewagi kupujących nie można ignorować.

Publikacja: 01.08.2016 06:00

Kamil Jaros, analityk, Efix DM

Kamil Jaros, analityk, Efix DM

Foto: Archiwum

Nastroje się poprawiają, co pachnie zatrzymaniem zwyżki na jakiś czas, ale wydaje się, że to jeszcze nie koniec dobrej koniunktury. Za nami pewne rozczarowanie danymi o wzroście gospodarczym w USA, choć słabszy odczyt był już przewidywany po wkalkulowaniu danych o zapasach. WIG20 trzyma się nad wsparciem i jest szansa na wznowienie wzrostu.

Początek tygodnia to jednocześnie początek miesiąca, a więc tradycyjnie rozpoczniemy od publikacji wskaźników PMI dla sektorów przemysłu największych gospodarek świata. Zanim rozpocznie się sesja na GPW, znana będzie już wartość wskaźnika w Chinach, Japonii i Indiach. Już po rozpoczęciu sesji pojawią się wskaźniki dla Polski, Francji, Niemiec, strefy euro, a także Wielkiej Brytanii. Po południu poznamy także wskaźnik dla USA, choć ten ma mniejsze znaczenie niż publikowany chwilę później wskaźnik przemysłowy ISM.

We wtorek poznamy deflację na poziomie producentów w Eurolandzie, a także dane o dynamice dochodów i wydatków amerykańskich gospodarstw domowych. Wraz z nimi opublikowana zostanie wartość czerwcowego wskaźnika PCE core, czyli preferowanej przez Fed miary zmian cen na poziomie amerykańskich konsumentów.

W środę będzie się mówiło o wskaźnikach PMI dla sektora usług, a także sprzedaży detalicznej w strefie euro. To przed południem, a po południu przedsmak piątkowego raportu, czyli szacunek zmiany liczby miejsc pracy w sektorze prywatnym (raport ADP) oraz usługowy wskaźnik ISM.

W czwartek posiedzenie zakończy Bank Anglii. Oczekiwana jest obniżka głównej stopy procentowej o 25 pkt bazowych. Ma to być ruch zmniejszający konsekwencje decyzji o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Pojawi się również informacja o liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA, a także o zamówieniach w amerykańskim przemyśle.

Wreszcie piątek i zaplanowany na ten dzień raport o stanie rynku pracy, ale zanim się on pojawi, będzie okazja poznać dynamikę zamówień w niemieckim przemyśle i dane o wyniku handlowym USA z zagranicą. Co do danych z rynku pracy, to oczekiwania nie zostały wywindowane ostatnią publikacją. Szacuje się, że tempo wzrostu liczby etatów w sektorze pozarolniczym jest zbliżone do średniej w ostatnich miesięcy. Także tempo wzrostu płac nie powinno mocno przyspieszyć, a więc wciąż nie jest to czynnik wzmagający presję na wzrost cen konsumenckich.

Giełda
U innych taniej niż w USA
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Trudny początek i mozolna próba odbicia w górę
Giełda
Podaż atakuje w sektorze bankowym
Giełda
Analiza poranna – W oczekiwaniu na komunikat Fed
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Ciężki początek sesji nad Wisłą
Giełda
Czy faktycznie należy sprzedawać akcje w maju?