Pierwszy pacjent otrzymał związek SEL24 w ramach badania I/II fazy klinicznej prowadzonej w ośrodku klinicznym w Stanach Zjednoczonych. SEL24 jest potencjalnym nowym lekiem przeciwnowotworowym, rozwiniętym przez Selvitę, przeznaczonym do stosowania doustnie w opornej postaci ostrej białaczki szpikowej. W leczeniu tego nowotworu głównym celem jest uzyskanie remisji lub znaczące wydłużenie życia chorego.
Inwestorzy z entuzjazmem przyjęli tę informację. Po godz. 11 walory Selvity drożeją o 5,7 proc., do 37 zł i są rekordowo drogie.
Badanie fazy I/II, prowadzone nad SEL24, jest pierwszym w historii programem klinicznym rozpoczętym przez krakowska spółkę, co stanowi znaczący postęp w skali całego portfolio projektów badawczo-rozwojowych Selvity. Badanie to prowadzone jest dla zdobycia ważnych informacji o bezpieczeństwie stosowania SEL24, jak również danych o biomarkerach, kluczowych dla skuteczności w leczeniu ostrej białaczki szpikowej i innych nowotworów hematologicznych.
- Podanie SEL24 pacjentom stanowi precedens w historii naszej branży biotechnologicznej – prawdopodobnie jako pierwsza polska firma rozpoczęliśmy w Stanach Zjednoczonych badania kliniczne leku, który od zera powstał w krajowym laboratorium badawczym. Mamy nadzieję, że pójdzie za tym sukces również w wymiarze medycznym – mówi Krzysztof Brzózka, dyrektor naukowy i wiceprezes Selvity