Spektrum inwestycyjne zespołu Templeton Emerging Markets Group jest bardzo rozległe i obejmuje dziesiątki tysięcy spółek na rynkach na niemal każdym kontynencie. Choć jesteśmy inwestorami skupiającymi się na analizach indywidualnych, patrzymy także na szerszy obraz sytuacji. Oto punkt widzenia zespołu na wydarzenia na rynkach wschodzących w drugim kwartale 2017 r., łącznie z kilkoma ważnymi wydarzeniami, przełomowymi momentami i danymi pozwalającymi spojrzeć na sytuację z odpowiedniej perspektywy.
Informacje ogólne
Czerwiec był szóstym z rzędu miesiącem, w którym akcje spółek z rynków wschodzących wypracowały lepsze wyniki na tle instrumentów z rynków rozwiniętych; indeks MSCI EM Index osiągnął zwrot na poziomie 1,1%, natomiast zwrot indeksu MSCI World Index wyniósł 0,4%1. Na przestrzeni całego kwartału indeks MSCI EM Index poszedł w górę o 6,4%, w porównaniu ze wzrostem indeksu MSCI World Index o 4,2%. Kluczowe czynniki napędzające dobre wyniki rynków wschodzących to, między innymi, napawające optymizmem dane z Chin, napływ kapitału inwestorów oraz wzrost zysków spółek.
Nowe rynki wschodzące wyprzedziły rynki rozwinięte i zanotowały wyniki porównywalne z wynikami pozostałych rynków wschodzących. Indeks MSCI Frontier Index poszedł w górę w omawianym kwartale o 6,3% w USD2. Najlepsze wyniki wśród nowych rynków wschodzących wypracowały, między innymi, Nigeria, Sri Lanka i Kenia. Poprawa płynności na rynku walutowym połączona z niewygórowanymi poziomami wyceny stymulowała wzrosty kursów akcji w Nigerii. Z drugiej strony ceny akcji spadały na rynkach w Bahrajnie i Omanie.
Ceny surowców w drugim kwartale zanotowały spadek pomimo odbicia pod koniec czerwca. Spotowe ceny ropy naftowej West Texas Intermediate (WTI) spadły w omawianym kwartale o 9%3, ale jednocześnie zanotowały pod koniec czerwca najsilniejsze odbicie w 2017 r., gdy producenci ze Stanów Zjednoczonych ograniczyli skalę działalności wiertniczej, a rządowe dane wykazały ostry spadek zapasów benzyny w Stanach Zjednoczonych wraz ze wzrostem popytu w okresie letnim. Ceny rudy żelaza wzrosły w czerwcu po spadku pod wpływem zaostrzenia warunków na chińskim rynku kredytowym wcześniej w tym samym kwartale.
Waluty krajów zaliczanych do rynków wschodzących nieco się umocniły w stosunku do dolara amerykańskiego. Wśród walut, które radziły sobie najlepiej, po części dzięki aprecjacji euro, znalazły się waluty z krajów środkowoeuropejskich takie jak korona czeska, forint węgierski i złoty polski. Z kolei peso argentyńskie, peso chilijskie i rubel rosyjski traciły na wartości.