Szczątkowe dane o sprzedaży funduszy wskazują, że podobnie jak w styczniu kapitał uciekał zarówno z akcji, jak i z obligacji.
Spadki w Polsce i regionie
Początek tego tygodnia był trudny na krajowym rynku obligacji skarbowych. We wtorek po południu oprocentowanie papierów dziesięcioletnich sięgało 4,71 proc., tymczasem jeszcze dwa tygodnie temu wskaźnik ten oscylował wokół 4 proc. Podobnie jak w Polsce zniżkują ceny papierów skarbowych na rynkach w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Z kolei w USA widać umocnienie papierów dłużnych – rentowność dziesięciolatek waha się między 1,70 a 1,85 proc. Niestety, w związku ze spadkami cen papierów dłużnych w Polsce w ostatnim czasie obserwujemy kolejną odsłonę przeceny funduszy obligacji, a to zapewne nie koniec. W kilku przypadkach spory, negatywny wpływ na ich wyceny miało bądź ma zaangażowanie w aktywa rosyjskie. Już teraz najgorszy fundusz obligacji skarbowych długoterminowych (SGB Dłużny) notuje stratę rzędu 9,85 proc. od początku roku. Nie jest to jedyny mocno przeceniony w ostatnim czasie produkt zarządzany przez Generali Investments TFI. Około 7,7 proc. na minusie po nieco dwóch miesiącach tego roku jest Generali Obligacje Aktywny. Niewiele lepszy wynik wypracował w tym samym okresie Aviva Investors Obligacji Dynamiczny. Średni wynik w grupie produktów papierów skarbowych długoterminowych od początku roku to około 3 proc. straty, a za niemal całość rezultatu odpowiada okres ostatniego miesiąca.
Adam Szymko, zarządzający Generali Investments TFI, tłumaczy, że obserwowane ostatnio negatywne stopy zwrotu SGB Dłużnego związane są z trwającą bezpośrednio za granicą Polski wojną w Ukrainie, której skutki wpływają nie tylko kondycję instrumentów finansowych związanych ze stronami konfliktu, ale na cały region Europy Środkowo-Wschodniej. Doszło do silnej przeceny ukraińskich i rosyjskich obligacji, rozszerzenia spreadów kredytowych na obligacjach krajów regionu (zwłaszcza Rumunii i Serbii) oraz przeceny polskich obligacji skarbowych o kuponie zmiennym (tzw. WZ). – W średnim terminie oczekujemy odbicia zarówno w kontekście WZ, jak i euroobligacji krajów regionu – zapowiada Szymko.
Kiepsko prezentują się także fundusze skarbowe krótkoterminowe. Średnio straciły 0,77 proc. od początku stycznia, a najsłabszy – Novo Papierów Dłużnych – ma 1,89 proc. straty. W grupie tej znajduje się także Rockbridge Lokata Plus, który – zgodnie z wyceną na 4 marca – zdołał wypracować 0,14 proc. zysku. – Powodem dobrego wyniku funduszu Lokata Plus od początku roku jest utrzymywanie niskiej ekspozycji na ryzyko stopy procentowej w kraju, a także zastosowanie strategii zabezpieczających ryzyko stopy na rynkach bazowych – tłumaczy Katarzyna Rokicka, zarządzająca Rockbridge TFI. Niestety, wyniki większości funduszy skarbowych po uwzględnieniu poniedziałkowego wzrostu rentowności na krajowym rynku jeszcze się pogorszą.