Pierwszy miesiąc tego roku upływa pod znakiem siły polskich obligacji skarbowych. Rentowność dziesięciolatek w ostatnich tygodniach lekko się wahała, natomiast miesiąc kończy się na podobnych poziomach, na których się zaczął. Tym samym styczeń tego roku istotnie różni się od tego, co działo się w tym miesiącu w poprzednich latach. Wówczas rentowność polskich dziesięciolatek – mimo całego dobrego roku – mocno rosła. Korzystają na tym fundusze. W grupie dłużnych polskich papierów skarbowych długoterminowych przeciętny wynik od początku roku sięga 0,2 proc. Wielu zarządzających jest zdania, że w całym roku 2019, w związku z bardzo dobrą sytuacją finansową państwa, rentowność polskich papierów skarbowych pozostanie niska. Pierwsze tygodnie nowego roku przynoszą także nieco lepsze czasy funduszom obligacji korporacyjnych, które od końca grudnia zarobiły przeciętnie po 0,38 proc.
Ogółem na czoło w styczniu wysuwają się przede wszystkim fundusze akcji zagranicznych. Oczywiście wiąże się to z odbiciem indeksów w Stanach Zjednoczonych, jak i Europie. Brylują fundusze akcji amerykańskich, tureckich, europejskich. Poprawę widać m.in. wśród spółek technologicznych. Kilka strategii przyniosło już dwucyfrowe zyski.
Na GPW nowy tydzień zaczął się od silnych spadków indeksów, jednak wciąż ich stopy zwrotu od początku roku są dodatnie. Średnia w grupie funduszy polskich akcji, zgodnie z piątkową wyceną, sięgała blisko 5 proc. Niewiele niższe wyniki osiągnęły średnio strategie w grupie małych i średnich spółek.
Mocna zwyżka ropy naftowej pozwoliła z kolei na udany początek kilku funduszom surowców. paan