Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 20.03.2019 05:00 Publikacja: 20.03.2019 05:00
Foto: AFP
Wiele z nich powróciło już do wycen z sierpnia bądź września, gdy rozpoczęła się dość gwałtowna wyprzedaż w USA. Numerem jeden pozostaje Skarbiec Spółek Wzrostowych, który jak dotąd zarobił od stycznia już 26 proc. Na jego dobre zachowanie zwracaliśmy uwagę kilka tygodni temu, przy omawianiu wyników funduszy za styczeń. Funduszem tym, podobnie jak innymi strategiami akcji zagranicznych, zarządza w Skarbcu TFI zespół zarządzających. Co ciekawe, w pierwszej dziesiątce najlepszych funduszy są aż trzy rozwiązania zarządzane przez Skarbiec TFI. Znalazły się tam jeszcze Skarbiec Globalny Małych i Średnich Spółek (20,6 proc.) oraz Skarbiec Top Brands (17,9 proc.). Drugie miejsce od początku roku zajmuje z kolei Allianz Artificial Intelligence (21,5 proc.), który w portfelu ma przede wszystkim jednostki Allianz Global Artificial Intelligence. Ten z kolei inwestuje w spółki, „które w ramach prowadzonej działalności będą czerpać korzyści z ewolucji sztucznej inteligencji lub obecnie ich działalność wiąże się z tym obszarem". Co ciekawe, na trzecim miejscu plasuje się Caspar Akcji Europejskich (21,5 proc.). – Pod koniec zeszłego roku dokupiliśmy m.in. akcje tych spółek, których kursy znacząco spadły, ale długoterminowe perspektywy pozostawały atrakcyjne – tłumaczył niedawno zarządzający Błażej Bogdziewicz. Jako jedno z głównych zagrożeń dla europejskich akcji analitycy zwykle wskazują tzw. twardy brexit. – Nie ma dziś najbardziej prawdopodobnego scenariusza. W tej sprawie może się jeszcze wydarzyć absolutnie wszystko. Natomiast w naszej ocenie brexit – jeśli w ogóle nastąpi – nie powinien mieć zasadniczego wpływu na spółki, w które inwestują fundusze i strategie Caspara – ocenia Piotr Przedwojski, przewodniczący komitetu inwestycyjnego Grupy Caspar. paan
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rentowności amerykańskich papierów skarbowych ostatnio spadają, ale do tegorocznych dołków jeszcze brakuje. W Polsce z kolei mamy za sobą bardzo silne umocnienie rynku obligacji. Warto kierować się trendem?
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Perspektywy dla amerykańskich obligacji skarbowych są umiarkowanie negatywne – ocenia Tomasz Pawluć, zarządzający portfelem w zespole zarządzania instrumentami dłużnymi, Pekao TFI.
Jak tłumaczą zarządzający, krajowa giełda wpisuje się w globalny trend poszukiwania ciekawych rynków wschodzących, zyski spółek powinny dalej rosnąć wspierane przez ożywienie w gospodarce, a ceny akcji pomimo wzrostów pozostają niewygórowane.
Fundusze zdefiniowanej daty PPK w miarę swoich możliwości stabilizowały sytuację na warszawskim rynku, w czasie gdy OFE wyzbywały się akcji.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Porozumienie między dwoma mocarstwami i bliższy koniec wojny w Ukrainie mogą dać krajowemu rynkowi dodatkowy impuls do zwyżek – przewiduje Jakub Bentke, zarządzający AgioFunds TFI. Jest też spokojny o wyniki banków, natomiast spółki konsumenckie mają skorzystać na obniżkach stóp procentowych, do których coraz bliżej.
Polityka dolewania oliwy do ognia przynosi w USA spodziewane efekty, choć raczej nie takie, o jakich marzą inwestorzy. Jesteśmy świadkami fundamentalnych zmian w postrzeganiu Stanów Zjednoczonych czy tylko sezonowych zmian nastawienia do tamtejszych aktywów?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas