Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wiele z nich powróciło już do wycen z sierpnia bądź września, gdy rozpoczęła się dość gwałtowna wyprzedaż w USA. Numerem jeden pozostaje Skarbiec Spółek Wzrostowych, który jak dotąd zarobił od stycznia już 26 proc. Na jego dobre zachowanie zwracaliśmy uwagę kilka tygodni temu, przy omawianiu wyników funduszy za styczeń. Funduszem tym, podobnie jak innymi strategiami akcji zagranicznych, zarządza w Skarbcu TFI zespół zarządzających. Co ciekawe, w pierwszej dziesiątce najlepszych funduszy są aż trzy rozwiązania zarządzane przez Skarbiec TFI. Znalazły się tam jeszcze Skarbiec Globalny Małych i Średnich Spółek (20,6 proc.) oraz Skarbiec Top Brands (17,9 proc.). Drugie miejsce od początku roku zajmuje z kolei Allianz Artificial Intelligence (21,5 proc.), który w portfelu ma przede wszystkim jednostki Allianz Global Artificial Intelligence. Ten z kolei inwestuje w spółki, „które w ramach prowadzonej działalności będą czerpać korzyści z ewolucji sztucznej inteligencji lub obecnie ich działalność wiąże się z tym obszarem". Co ciekawe, na trzecim miejscu plasuje się Caspar Akcji Europejskich (21,5 proc.). – Pod koniec zeszłego roku dokupiliśmy m.in. akcje tych spółek, których kursy znacząco spadły, ale długoterminowe perspektywy pozostawały atrakcyjne – tłumaczył niedawno zarządzający Błażej Bogdziewicz. Jako jedno z głównych zagrożeń dla europejskich akcji analitycy zwykle wskazują tzw. twardy brexit. – Nie ma dziś najbardziej prawdopodobnego scenariusza. W tej sprawie może się jeszcze wydarzyć absolutnie wszystko. Natomiast w naszej ocenie brexit – jeśli w ogóle nastąpi – nie powinien mieć zasadniczego wpływu na spółki, w które inwestują fundusze i strategie Caspara – ocenia Piotr Przedwojski, przewodniczący komitetu inwestycyjnego Grupy Caspar. paan
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Na zachowanie funduszu obligacji mogą wpływać nie tylko notowania samych papierów dłużnych, ale także i kursy walut, choć ten drugi przypadek występuje rzadko.
Główny zarządzający Investors TFI podtrzymuje pozytywne nastawienie do rynków akcji, w tym amerykańskiego. Inwestorzy będą musieli jednak godzić się na dwa "koszty" trwającej hossy.
Ostatni miesiąc pierwszego półrocza okazał się dla inwestorów rewelacyjny - niemal wszystkie grupy funduszy zyskały, poprawiając tym samym stopy zwrotu od początku roku. W okresie sześciu miesięcy wciąż w czołówce pozostają polskie akcje.
W ostatnich dwóch miesiącach na rynku długu panował marazm, ale niespodziewany ruch Rady Polityki Pieniężnej, która ścięła stopy procentowe, to wystarczający czynnik do udanego początku wakacji dla inwestorów. Ci zaś, zerkając na dokonania funduszy – czy to akcji, czy obligacji w I półroczu – nie mogą narzekać.
– Bezpieczeństwo, roztropność i respekt do inwestowania – te zachowania dominują u wszystkich badanych pokoleń (Z, Millenialsi, X, Baby Boomers) – mówi Marcin Groniewski, prezes Santander TFI, wskazując na wyniki przeprowadzonego przez towarzystwo badania.
XIX Forum Funduszy, które odbyło się 23–24 czerwca w Nałęczowie, pokazało, że chęci i pomysłów na to, by naprawiać rynek kapitałowy nie brakuje, również wśród decydentów. Teraz jednak słowa trzeba przekuć w konkretne czyny i działania. To one będą bowiem determinować sukces.