Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
– Do tej pory nasza usługa opierała się na tworzeniu portfeli dla klientów zbudowanych wyłącznie na bazie funduszy inwestycyjnych otwartych, zarówno polskich, jak i zagranicznych TFI. Od czerwca zmniejszymy liczbę dostępnych portfeli, a do tego pojawią się w nich nowe instrumenty finansowe – tłumaczy Radosław Piotrowski, dyrektor departamentu zarządzania portfelami DM RDM.
Dotąd firma oferowała 8 portfeli różniących się profilem zysku i ryzyka. – W tym zakresie chcemy naszą usługę uprościć poprzez redukcję liczby portfeli do 4 (Portfel ochrony kapitału, Portfel stabilny, Portfel zrównoważony i Portfel dynamiczny) z minimalną wpłatą w wysokości 500 tys. zł. Zmieni się też podejście do zarządzania. W starych strategiach dążyliśmy do pobicia danego benchmarku, natomiast teraz będziemy określać konkretne cele wynikowe w oparciu o stawkę WIBOR oraz marżę – zapowiada Piotrowski. – Zamierzamy deklarować klientom, na jaką stopę zwrotu średniorocznie w danym horyzoncie inwestycyjnym mogą liczyć – dodaje.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Na zachowanie funduszu obligacji mogą wpływać nie tylko notowania samych papierów dłużnych, ale także i kursy walut, choć ten drugi przypadek występuje rzadko.
Główny zarządzający Investors TFI podtrzymuje pozytywne nastawienie do rynków akcji, w tym amerykańskiego. Inwestorzy będą musieli jednak godzić się na dwa "koszty" trwającej hossy.
Ostatni miesiąc pierwszego półrocza okazał się dla inwestorów rewelacyjny - niemal wszystkie grupy funduszy zyskały, poprawiając tym samym stopy zwrotu od początku roku. W okresie sześciu miesięcy wciąż w czołówce pozostają polskie akcje.
W ostatnich dwóch miesiącach na rynku długu panował marazm, ale niespodziewany ruch Rady Polityki Pieniężnej, która ścięła stopy procentowe, to wystarczający czynnik do udanego początku wakacji dla inwestorów. Ci zaś, zerkając na dokonania funduszy – czy to akcji, czy obligacji w I półroczu – nie mogą narzekać.
– Bezpieczeństwo, roztropność i respekt do inwestowania – te zachowania dominują u wszystkich badanych pokoleń (Z, Millenialsi, X, Baby Boomers) – mówi Marcin Groniewski, prezes Santander TFI, wskazując na wyniki przeprowadzonego przez towarzystwo badania.
XIX Forum Funduszy, które odbyło się 23–24 czerwca w Nałęczowie, pokazało, że chęci i pomysłów na to, by naprawiać rynek kapitałowy nie brakuje, również wśród decydentów. Teraz jednak słowa trzeba przekuć w konkretne czyny i działania. To one będą bowiem determinować sukces.