Z rynku: Spokojnie na rynku walut

Publikacja: 29.05.2019 05:00

Z rynku: Spokojnie na rynku walut

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Zmiana nazwy TFI

¶ Na stronie Komisji Nadzoru Finansowego pojawiła się informacja o zmianie nazwy TFI BGŻ BNP Paribas na BNP Paribas TFI.

Czeka nas wzrost inflacji

¶ „Głównymi przyczynami były czynniki pozabazowe: wzrost cen żywności i paliw. Jednak już teraz rynki mają pewność, że środek celu inflacyjnego, ustalony na poziomie 2,5 proc., zostanie przekroczony, a inflacja pod koniec roku może sięgnąć 3 proc." – komentuje ostatni odczyt tego wskaźnika Tomasz Pawluć, zarządzający Union Investment TFI. Takie oczekiwania mogą zmotywować zwolenników podwyżek stóp procentowych w RPP do większej aktywności.

Oferta PPK coraz szersza

¶ Oferty kolejnych firm pojawiają się na portalu mojeppk.pl. Obecnie lista składa się z TFI Allianz Polska, TFI TFI, PKO TFI, Nationale-Nederlanden PTE, Pocztylion-Arka PTE, Aviva Investors TFI, AXA TFI, Millennium TFI, Aegon PTE, NN Investment Partners TFI oraz Esaliens TFI.

Ryzyko twardego brexitu

¶ Zarządzający Santander TFI zauważają, że na rynku walutowym ogłoszenie decyzji o rezygnacji Theresy May spowodowało umocnienie funta wobec dolara amerykańskiego, ale trend spadkowy pozostaje silny. „Dymisja obecnej premier zwiększa szanse na tzw. twardy brexit" – twierdzą.

Eurodolar broni wsparcia

¶ „O ile na rynkach kapitałowych gra toczy się pod dyktando wojny handlowej (nowym terminem, po sankcjach na Huawei i innych dostawcach elektroniki, jest „wojna technologiczna"), o tyle na rynku walutowym przez większą część tygodnia panował spokój. Dopiero w końcówce tygodnia na eurodolarze pojawiła się nieco większa zmienność, jednak i tak wsparcie na poziomie 1,11 zostało obronione, a zatem dalej kurs EUR/USD znajduje się w szerokiej konsolidacji 1,11–1,15" – oceniają zarządzający MM Prime TFI.

Fundusze a dywidendy

¶ Krajowe fundusze inwestycyjne otrzymały z dywidend wypłaconych przez spółki notowane na GPW ponad 0,8 mld zł w całym 2018 r. – szacuje serwis Analizy Online. Najwyższy stosunek przychodów z dywidendy do średniej wartości aktywów netto miał Quercus Agresywny (4,6 proc. w 2018 r.).

Fundusze inwestycyjne
Nie wszystkie fundusze obligacji w tym roku zarabiają. Fundusze dłużne ze stratami
Fundusze inwestycyjne
Niedzielewski: stopy wyżej na dłużej i dalsze wzrosty akcji
Fundusze inwestycyjne
Światowe akcje zabłysnęły, ale krajowe wysoko od początku roku
Fundusze inwestycyjne
Fundusze: lipiec obligacji, akcji i papierów dłużnych
Fundusze inwestycyjne
Santander TFI bada nawyki inwestycyjne pokoleń
Fundusze inwestycyjne
Otwarcie na dialog, czekanie na konkretne działania