12 pomysłów TFI na II połowę roku

Tym razem zarządzający mają bardziej podzielone opinie, na co stawiać w kolejnych miesiącach – na akcje czy obligacje. Kilka głosów jest zdecydowanie za małymi i średnimi spółkami.

Aktualizacja: 02.07.2019 11:11 Publikacja: 02.07.2019 10:43

Foto: materiały prasowe

Po raz kolejny prezentujemy prognozy kilkunastu TFI, które miały za zadanie określić najlepszy ich zdaniem fundusz na kolejną połowę roku. Sześć miesięcy temu wśród propozycji najwięcej było funduszy akcji polskich, w tym małych i średnich spółek i – patrząc po wynikach – był to niezły wybór. Cała dwunastka sugerowanych wówczas funduszy jest dziś nad kreską, choć najlepiej od początku roku prezentuje się Skarbiec Spółek Wzrostowych, który wzrósł już o około 38 proc.

Jakub Bentke, zarządzający, AgioFunds TFI

wskazany fundusz: Agio Akcji Małych i Średnich Spółek, grupa: akcji polskich małych i średnich spółek

Wydaje się, że fundusz ma duże szanse na satysfakcjonujące stopy zwrotu. sWIG80 spadł w ostatnich trzech latach o 9 proc. w porównaniu z szerszym rynkiem, który wzrósł ponad 33 proc. Od prawie dwóch lat inwestorzy regularnie wycofują pieniądze z GPW. Obecne wyceny małych spółek są bardzo atrakcyjne, a wejście w życie PPK powinno stopniowo ożywić ten rynek.

Hubert Kmiecik, dyrektor inwestycyjny, Amundi Polska TFI

wskazany fundusz: Amundi Globalnych Perspektyw Umiarkowany, grupa: mieszane zagraniczne aktywnej alokacji

Po I półroczu, które było bardzo udane dla globalnych rynków akcji, naszym zdaniem obecnie potencjał do dalszych zwyżek nieco zmalał. Z tego powodu rozsądnym wyborem na II półrocze wydaje się Amundi Globalnych Perspektyw Umiarkowany. Inwestuje on bowiem nie tylko na rynkach akcji, ale także obligacji. Ponadto spowolnienie tempa wzrostu światowej gospodarki oraz zagrażające rynkom ryzyka geopolityczne mogą okazać się teraz istotniejsze od coraz bardziej gołębiej polityki banków centralnych. Stąd warto postawić na taki – zdywersyfikowany geograficznie – fundusz.

Marek Przybylski, prezes, Aviva Investors TFI

wskazany fundusz: Aviva Globalnych Strategii, grupa: absolutnej stopy zwrotu uniwersalne

Aviva Globalnych Strategii wydaje się rozsądnym wyborem w sytuacji, gdy wzrasta ryzyko na rynkach akcji, jak i obawy o spowolnienie gospodarcze, a instrumenty dłużne nie oferują satysfakcjonujących stóp zwrotu. Odpowiedzią na te dylematy może być więc fundusz inwestujący w szerokie spektrum instrumentów o różnym profilu ryzyka, jak i o wielu zabezpieczeniach istniejących ryzyk.

Andrzej Nowak, zarządzający, Axa TFI

wskazany fundusz: Axa Selektywny Akcji Polskich, grupa: akcji polskich uniwersalne

Silny popyt wewnętrzny powoduje, że obserwowane globalne spowolnienie nie wpłynęło jak do tej pory na istotne wyhamowanie polskiej gospodarki. Jednocześnie impuls fiskalny, wygenerowany przez ostatnie programy rządowe, powinien w horyzoncie najbliższych kwartałów dodatkowo wspierać konsumpcję. Patrząc globalnie, zmiana w polityce pieniężnej EBC i Fedu przesuwa preferencje inwestorów w kierunku bardziej ryzykownych klas aktywów. Biorąc pod uwagę „poduszkę bezpieczeństwa" w postaci akomodacyjnej polityki banków centralnych oraz relatywnie silne makro i wciąż umiarkowane wyceny, polskie akcje wydają się dobrą inwestycją na II połowę roku. Kluczem do osiągnięcia dobrych wyników będzie oczywiście selekcja odpowiednich spółek, które są w stanie rosnące koszty (wynagrodzenia, energia) przenosić na odbiorców.

Rafał Lerski, członek zarządu i dyrektor inwestycyjny, BNP Paribas TFI

wskazany fundusz: BGŻ Małych i Średnich Spółek, grupa: akcji polskich małych i średnich spółek

Pomimo dynamicznego, dwucyfrowego wzrostu wartości jednostki subfunduszu, zanotowanego od początku roku, spodziewamy się kontynuacji dobrej passy także w II półroczu. Mimo zwyżek kursów wyceny akcji mniejszych emitentów pozostają atrakcyjne. Powoli wyczerpuje się też podaż akcji pochodząca z funduszy, które po aferze GetBacku doświadczyły znaczących odpływów kapitału. Z wyprzedzeniem może być dyskontowany na GPW start PPK. Co prawda nominalnie większość kapitałów z PPK będzie napływała do dużych spółek, ale jeżeli zestawimy spodziewane napływy w relacji z obrotami, to największy pozytywny wpływ powinny odczuć właśnie kursy małych spółek. Poprawie powinny ulec też ich wyniki finansowe. Ostatnio bardzo konkurencyjne branże, takie jak telekomunikacja czy bankowość, zaczęły podnosić ceny usług. Być może ten trend zdominuje całą gospodarkę, co pozwoliłoby mniejszym przedsiębiorstwom poprawić marże, które w ostatnim okresie ucierpiały z powodu wzrostu kosztów pracy czy surowców.

Piotr Rojda, zarządzający, Caspar TFI

wskazany fundusz: Caspar Stabilny, grupa: mieszane zagraniczne stabilnego wzrostu

Subfundusz stabilnego wzrostu adresowany jest do inwestorów akceptujących umiarkowane ryzyko inwestycyjne. W skład portfela wchodzą polskie i amerykańskie instrumenty dłużne oraz wyselekcjonowany globalny komponent akcji wynoszący maksymalnie 35 proc. wartości aktywów subfunduszu. Część dłużna ma przede wszystkim na celu ochronę wartości portfela. W sytuacji stresu na rynku akcji czy obniżek stóp procentowych przez banki centralne w celu mitygowania ryzyka recesji, amerykańskie obligacje skarbowe powinny zyskiwać na wartości. Część akcji stanowią starannie wyselekcjonowane spółki z całego świata, których działalność wpisuje się w trendy zmieniające globalną gospodarkę, takie jak handel elektroniczny i mobilny, digitalizacja, elektryfikacja transportu czy nowe media. Zarządzający koncentrują się na jakości i potencjale poszczególnych firm, a nie wybranych gospodarek, dzięki czemu ekspozycja akcji jest wysoce zdywersyfikowana geograficznie oraz sektorowo.

Krzysztof Socha, dyrektor inwestycyjny, Esaliens TFI

wskazany fundusz: Esaliens Małych i Średnich Spółek, grupa: akcji polskich małych i średnich spółek

Naszym zdaniem ma największe szanse na najwyższą stopę zwrotu w II półroczu. Wynika to z niskiej wyceny tego sektora zarówno w ujęciu historycznym, wobec długoterminowych poziomów wyceny, jak i porównując do segmentu dużych spółek, relatywnie wysokiego wzrostu osiąganych zysków w tym sektorze oraz wciąż utrzymującej się niechęci inwestorów do tego typu inwestycji. Jednocześnie obserwujemy wysoką aktywność procesów przejęć, konsolidacji i wezwań w tym segmencie, która jest charakterystyczna dla okresów przed wzrostami. Nasz subfundusz Esaliens Małych i Średnich Spółek umożliwia uzyskanie szerokiej i zdywersyfikowanej ekspozycji (ponad 120 spółek w portfelu) na tę część rynku.

Bogusław Stefaniak, szef zespołu dłużnego, Ipopema TFI

wskazany fundusz: Ipopema Obligacji, grupa: papierów dłużnych polskich długoterminowych uniwersalne

II połowa roku zapowiada się ciekawie dla inwestorów na rynkach obligacji. Zbliżamy się do momentu, w którym Fed oraz EBC zdecydują o sposobie działań mających na celu stymulację swoich gospodarek. Oczekiwania rynków są jednoznaczne i w sytuacji niezaspokojenia tych oczekiwań, należy spodziewać się silnej reakcji w postaci wzrostów rentowności. Z drugiej zaś strony, spełnienie oczekiwań rynkowych lub nawet wyższa stymulacja monetarna powinny skutkować dalszym spadkiem rentowności i utrzymaniem tego trendu co najmniej do końca bieżącego roku.

Zbliżające się jesienne wybory parlamentarne w Polsce powinny przebiegać w bardziej gorącej atmosferze, niż miało to miejsce w przypadku wiosennych, do PE. Nowe obietnice wyborcze po obu stronach sceny politycznej mogą być już nie do zaakceptowania przez rynki finansowe bez presji na wzrost rentowności krajowych obligacji skarbowych.

Otoczenie rynkowe powinno być zatem sprzyjające dla funduszu Ipopema Obligacji, który ze względu na swój oportunistyczny charakter dobrze odnajduje się w otoczeniu podwyższonej zmienności rynkowej.

Mikołaj Raczyński, dyrektor ds. strategii dłużnych, Noble Funds TFI

wskazany fundusz: Noble Fund Akcji, grupa: akcji polskich uniwersalne

Hossa na rynku obligacji powoli zmierza ku końcowi. O ile średnioterminowe perspektywy dla tej klasy nadal pozostają korzystne, to jednak największa skala ruchu tych papierów dokonała się już zapewne w I części roku. Dlatego na II połowę roku, mimo wielu ryzyk na horyzoncie, sugerujemy zerknąć jednak w kierunku funduszy akcji. Nadchodzące obniżki stóp procentowych głównych banków centralnych na świecie powinny wspomóc proces powrotu kapitału na rynki wchodzące, w tym również do największych polskich spółek. Zwłaszcza że w ostatnim czasie w poszczególnych sektorach pojawiają się sygnały odbudowy zdolności do poprawy zysków.

Sebastian Buczek, prezes, Quercus TFI

wskazany fundusz: Quercus Stabilny, grupa: absolutnej stopy zwrotu konserwatywne

Fundusz osiągnął bardzo dobry wynik w I półroczu. Ale zakładamy, że to nie koniec dobrej passy. Fundusz powinien zyskiwać dzięki lepszym notowaniom średnich i małych spółek. Powinno być to możliwe dzięki – po pierwsze – ich niskiej wycenie, a po drugie – uruchomieniu PPK. Fundusz powinien być również odporny na zawirowania na światowych rynkach dzięki aktywnej polityce zabezpieczeń. W tym kontekście warto sprawdzić, jak się zachował w maju, czyli najtrudniejszym miesiącu w tym roku na giełdach.

Adam Łukojć, dyrektor departamentu zarządzania portfelami akcji, TFI Allianz Polska

wskazany fundusz: Allianz Trezor, grupa: papierów dłużnych polskich skarbowych

Zmienność prawdopodobnie wróciła na rynki na dłuższy czas. Tym, którzy chcą przeczekać okres zmienności w spokoju, można polecić zainteresowanie się funduszem Allianz Trezor. Jego portfel składa się m.in. z krótkoterminowych obligacji skarbowych; jest uzupełniony hipotecznymi listami zastawnymi i obligacjami przedsiębiorstw. Skład portfela, na koniec każdego kwartału, można znaleźć już kilka dni po zakończeniu kwartału na stronie internetowej TFI Allianz Polska.

Adam Szymko, zarządzający, Union Investment TFI

wskazany fundusz: UniObligacje: Globalne Rynki Wschodzące, grupa: papierów dłużnych zagranicznych pozostałe

To nasz faworyt na II półrocze. W kolejnych kwartałach będziemy obserwować coraz silniejsze efekty spowolnienia gospodarczego, co wpłynie negatywnie na rynek akcji. Realizacja przez EBC programów TLTRO i ostatnie komentarze przedstawicieli Fedu, wraz z przewidywanymi przez rynek cięciami stóp, są wspierające dla rynków obligacji krajów rozwijających się. Stąd wskazanie na UniObligacje: globalne rynki wschodzące, którego aktywa w około 50 proc. stanowią instrumenty dłużne (głównie w walutach lokalnych) emitentów z gospodarek wschodzących (z Ameryki Południowej i Środkowej, Afryki i Azji) oraz w około 50 proc. z krajów Europy Środkowo-Wschodniej i byłych republik radzieckich. Fundusz dotychczasowo ma bardzo dobre wyniki, a jego innowacyjna konstrukcja w antycypowanych przez nas warunkach rynkowych powinna pozwolić na dalsze czerpanie zysków z nominalnie wysokich stóp w gospodarkach wschodzących i osłabiającego się dolara.

Fundusze inwestycyjne
Już bez szału popytu na fundusze dłużne
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Fundusze inwestycyjne
Mieszane perspektywy przed złotem
Fundusze inwestycyjne
USA pozostaną w hossie. W Polsce lepiej postawić na fundusz skarbowy
Fundusze inwestycyjne
Jesienią krajowe fundusze obligacji poderwały się do lotu
Materiał Promocyjny
Cyfrowe narzędzia to podstawa działań przedsiębiorstwa, które chce być konkurencyjne
Fundusze inwestycyjne
Jakub Głowacki, zarządzający Acer FIZ: Europa na krawędzi kryzysu
Fundusze inwestycyjne
Sektor TFI i klienci nie będą skłonni do większego ryzyka