Fundusze: Trudny czas obligacji rynków wschodzących

Ostatnie tygodnie przyniosły poważną przecenę na rynku obligacji skarbowych. Straty przynosi większość z nich, jednak dodatkowo silny dolar nie sprzyja papierom wyemitowanym przez kraje rozwijające się.

Publikacja: 30.03.2021 05:15

Fundusze: Trudny czas obligacji rynków wschodzących

Foto: Bloomberg

Obligacje rynków wschodzących to częsty element polskich funduszy dłużnych. Ogółem skarbowe obligacje zagraniczne to około 10 proc. portfela funduszy dłużnych, z czego większość to papiery wyemitowane w krajach rozwijających się. W czasach wysokich cen obligacji zarządzający chętnie sięgali po tego typu papiery, dające jeszcze dodatnie rentowności. Ostatnie miesiące jednak nie są sprzyjające dla funduszy nastawionych na dług krajów wschodzących. Fundusze skoncentrowane na takich aktywach przyniosły straty od około 3 do 7 proc. od początku roku.

Wśród produktów TFI znajdziemy pięć funduszy inwestujących przede wszystkim w obligacje rynków wschodzących. Najsłabiej od początku roku prezentują się NN (L) Obligacji Rynków Wschodzących (Waluta Lokalna), który stracił 7,48 proc., oraz PZU Dłużny Rynków Wschodzących ze stratą w wysokości 7,75 proc. Fundusz zarządzany przez NN IP TFI to tzw. master feeder. Co ciekawe, w strukturze na koniec lutego aż 27,5 proc. aktywów zajmowała gotówka. Jeśli chodzi o podział geograficzny, na pierwszym miejscu plasowały się USA, a następnie Korea Południowa, Brazylia i Singapur. TFI PZU ma z kolei w ofercie także fundusz indeksowy – inPZU Obligacje Rynków Wschodzących, gdzie zniżka od stycznia wynosi 4,6 proc.

Fundusz oparty na obligacjach rynków wschodzących ma także Generali Investments TFI. Wynik Generali Obligacje: Globalne Rynki Wschodzące od początku roku to blisko 5-proc. przecena. Ponad 40 proc. jego aktywów to obligacje Polski, jednak znajdziemy także aktywa wyceniane w tureckiej lirze czy też rumuńskich lejach.

Foto: GG Parkiet

Przecena Investor Obligacji Rynków Wschodzących Plus z całej piątki jest najmniejsza i ogranicza się do 2,74 proc. Jego portfel składa się w około 44,5 proc. z papierów polskich, a pozostałe aktywa to jednostki innych funduszy obligacji.

W dłuższym terminie ostatnia przecena funduszy obligacji rynków wschodzących robi mniejsze wrażenie. Poprzedni rok był dla nich raczej udany, z kolei w 2019 r. produkty te przyniosły nawet dwucyfrowe stopy zwrotu.

Jak przyznają eksperci, globalny rynek obligacji pozostaje nadal pod presją rosnących rentowności i mimo że spadki cen na większości rynków zatrzymały się, to nie widać obecnie chęci do powrotu do poziomów obserwowanych jeszcze na początku roku. „Naszym zdaniem sytuacja ta będzie utrzymywać się w najbliższych tygodniach. Inwestorzy cały czas próbują zrozumieć nową funkcję reakcji amerykańskiego banku centralnego w obliczu rosnących oczekiwań inflacyjnych" – tłumaczą zarządzający Noble Funds TFI. Chodzi o niejasne zapewnienia prezesa Fedu o utrzymywaniu stóp procentowych i skupu aktywów na obecnym poziomie. Na rynek wkradła się więc większa zmienność, która zmusza niektórych uczestników rynku do dalszego redukowania pozycji. paan

Fundusze inwestycyjne
Amerykańskie obligacje – brać czy nie brać? I co ze słabym dolarem?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Fundusze inwestycyjne
Inwestorzy wystraszeni Trumpem. Słusznie?
Fundusze inwestycyjne
TFI PZU: hossa na GPW przekroczyła najśmielsze oczekiwania
Fundusze inwestycyjne
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Fundusze inwestycyjne
Chiny w tej wojnie mogą znieść znacznie więcej niż USA
Fundusze inwestycyjne
Czy USA stają się teraz rynkiem wschodzącym i gdzie się zakotwiczyć