Taki stres wiąże się z wydarzeniami, które powodują niepokój, strach lub poczucie braku stabilizacji finansowej. Najczęściej stres finansowy wywołują sytuacje, w których nasze wynagrodzenie nie wystarcza na pokrycie bieżących wydatków lub gdy nie mamy wystarczających oszczędności, żeby sfinansować niespodziewane lub większe zaplanowane wydatki. Stres finansowy często szkodzi zaangażowaniu, efektywności i frekwencji pracowników.
Strefa komfortu finansowego staje się dla pracowników bardziej istotna niż kiedykolwiek wcześniej, a termin financial wellness zyskuje popularność. Financial wellness, czyli komfort finansowy, to ogólna kondycja finansowa danej osoby, która obok kondycji fizycznej i psychicznej jest jednym z najważniejszych elementów dobrostanu każdego człowieka. Na nasz komfort finansowy składa się umiejętność radzenia sobie ze stresem finansowym, który nas dotyka, oraz wiedza na temat zarządzania finansami osobistymi. To także umiejętność kontroli nad codziennymi finansami, umiejętność podejmowania prawidłowych, korzystnych dla siebie decyzji, znajdowanie rozwiązań problemów finansowych, zdolność realizacji stawianych sobie celów finansowych czy też osiągnięcie swobody finansowej, która umożliwia podejmowanie decyzji pozwalających na cieszenie się życiem.
Firmy uruchamiają programy financial wellness, aby pomóc swoim pracownikom efektywnie zarządzać finansami osobistymi. Programy te zapewniają wsparcie w zakresie różnorodnych aspektów, takich jak zarządzanie budżetem domowym, oszczędzanie na przyszłe wydatki, odpowiedzialne pożyczanie czy edukacja finansowa. Programy benefitowe financial wellness pomagają obniżyć stres finansowy i poprawić ogólny dobrostan pracowników.
W krajach Europy Zachodniej czy Stanach Zjednoczonych platformy benefitów z obszaru financial well-being funkcjonują od lat. Wiele platform jest własnością dużych instytucji finansowych, np. Bank of America, Prudential Financial Inc. czy Morgan Stanley. Tego rodzaju rozwiązania udostępniają pracownikom zarówno mniejsze firmy, jak i globalni pracodawcy. Popyt na te rozwiązania wzrósł gwałtownie po pandemii głównie w wyniku wzrostu kosztów codziennego utrzymania spowodowanych inflacją. Ameryka Północna była największym rynkiem programów financial wellness w 2022 r. Jednym z wiodących dostawców w tamtym regionie jest FinFit. Firma FinFit w kwietniu 2023 r. połączyła się z Salary Finance Limited. Połączona organizacja obsługuje ponad 500 tysięcy amerykańskich pracodawców oraz ponad 10 milionów amerykańskich pracowników. Wśród pracodawców są firmy zatrudniające od czterech do 400 tysięcy pracowników, m.in. tak znane marki jak Tesla.
Do niedawna rozwiązania z obszaru financial wellness nie były dostępne w Polsce. Na rynku funkcjonują różnorodne portale benefitowe, jednak żaden z nich nie oferuje kompleksowej gamy rozwiązań wspierających komfort finansowy pracowników. Spółka PZU Cash jest pierwszym dostawcą tego typu rozwiązań na polskim rynku. W 2019 r. spółka stworzyła portal Cash. Portal Cash powstał w ramach Grupy PZU i udostępnia oferty przygotowane przez podmioty z tej grupy kapitałowej. W portalu Cash dostępne są produkty, które pomagają rozwiązać chwilowe problemy finansowe czy sfinansować duże wydatki, ale pracodawca może również zaoferować produkty, które wspierają pracowników w odkładaniu środków na przyszłość czy lokowaniu ich oszczędności.