Reklama

Likwidacja OFE nie zniszczy giełdy

Fundusze emerytalne, przed przyszłoroczną likwidacją, nie muszą sprzedawać akcji. To dla giełdy dobra informacja.
Likwidacja OFE nie zniszczy giełdy

Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek

Program Budowy Kapitału (PBK), który ma zostać uruchomiony z początkiem przyszłego roku, doprowadzi do przeniesienia 25 proc. aktywów z OFE do państwowego Funduszu Rezerwy Demograficznej, a pozostałe 75 proc. trafi na całkowicie prywatne indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego. Kiedy w lipcu ub.r. Ministerstwo Rozwoju przedstawiło wstępny projekt PBK, na rynku finansowym powszechne były obawy, że doprowadzi on do wyprzedaży akcji z portfeli OFE oraz instytucji, które je zastąpią. Dziś takich obaw nie widać, choć wróciła dyskusja na temat kształtu PBK. – W ostatnich informacjach na ten temat nie ma w zasadzie istotnych z punktu widzenia rynku nowości. Wygląda na to, że PBK nie będzie mocno odbiegał od pierwotnych założeń. Nie wiązałbym z tym zadyszki na GPW – ocenia Michał Krajczewski, analityk w biurze maklerskim BGŻ BNP Paribas.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

Teraz kwartalna e‑prenumerata z rabatem 34%!

Obserwuj świat finansów i bądź gotowy na codzienne decyzje biznesowe.

Subskrybuj i zyskaj dostęp do aktualnych i sprawdzonych informacji, wnikliwych analiz, komentarzy ekspertów, prognoz i zestawień publikowanych wyłącznie w "Parkiecie".

Reklama
Reklama
Promowane treści
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama