Waluty: Złoty broni pozycji lidera

Kurs dolara spadł w czwartek, na przedostatniej sesji 2017 r., do nieco ponad 3,50 zł. Tak nisko nie był od grudnia 2014 r. Trzyletnie minimum wyznaczył też kurs franka w złotych. Z kolei kurs euro spadł do niewiele ponad 4,18 zł, co jest najniższym poziomem od maja mijającego roku.

Publikacja: 29.12.2017 05:00

Waluty: Złoty broni pozycji lidera

Foto: Adobestock

– Złoty ma za sobą udany rok, ostatnie sesje to jest kropka nad i – powiedział „Parkietowi" Konrad Ryczko, analityk walutowy z DM BOŚ. Od początku 2017 r. złoty zyskał wobec dolara ponad 19 proc., najwięcej spośród 20 najpopularniejszych walut świata, wyprzedzając minimalnie czeską koronę. W efekcie złoty i korona to jedyne waluty z tej listy, które umocniły się też wobec euro. Polska waluta zyskała blisko 6 proc.

Dobra passa złotego w 2017 r. to w dużej mierze efekt osłabienia dolara. Amerykańska waluta osłabia się w okresach dużego apetytu na ryzyko, co sprzyja popytowi na waluty gospodarek wschodzących. Ryczko zwraca jednak uwagę, że z tego koszyka inwestorzy ewidentnie preferowali waluty z Europy Środkowo-Wschodniej. – Kursy tych walut były wcześniej zaniżone. Czeski bank centralny długo utrzymywał ograniczenie wahań kursu korony wobec euro i rezygnacja z tego procederu (w kwietniu – red.) uruchomiła wyraźny trend aprecjacyjny wsparty dodatkowo dwiema podwyżkami stóp procentowych. Z kolei w Polsce inwestorzy zagraniczni w końcu przestali nadmiernie ekscytować się polityką i docenili dobre dane gospodarcze – tłumaczy analityk. Przewaga złotego byłaby jeszcze większa, gdyby nie postawa Rady Polityki Pieniężnej, sygnalizującej stabilizację stóp procentowych na historycznie niskim poziomie przez cały 2018 r.

Skorzystaj z promocji i czytaj dalej!

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Finanse
Wrze na GPW. Były członek zarządu zapowiada pozew wobec giełdy
Finanse
Pekao i PZU dogadują szczegóły połączenia
Finanse
KDPW i StaBillon nawiązały współpracę
Finanse
Rynek kapitałowy potrzebuje uproszczeń na arenie europejskiej i krajowej
Finanse
Rynek kapitałowy potrzebuje uproszczeń na arenie europejskiej i krajowej
Finanse
Zakupy na raty – dlaczego i jak z nich korzystamy