Felieton mało innowacyjny

Wiele lat temu wpadłem na pomysł, że fajnie byłoby mieć własny domek na kółkach. Pomysł postanowiłem zrealizować na swój własny sposób.

Publikacja: 25.05.2023 21:00

Felieton mało innowacyjny

Foto: fot. arch. prywatne

Kilka lat temu kupiłem używanego dostawczaka i przerobiłem go na kampera. Szukając odpowiedniego auta, trafiłem na samochód napędzany gazem ziemnym, czyli CNG (Compressed Natural Gas). Poczytałem tu i tam, sprawdziłem to i owo, a potem stałem się fanem tego ekologicznego napędu. Ostatecznie przekonała mnie wizja, że realizując swoje pomysły, w mniejszym stopniu zatruję środowisko, niż gdybym kupił klasycznego kampera z dieslem.

Pierwsze zagraniczne wyjazdy umocniły mnie w poczuciu zadowolenia, a potem, gdy przyszła pandemia, poczułem się jak król! Czy to będzie felieton o niezależnej turystyce w zgodzie z naturą? Nie, poczekajcie, bo to dopiero połowa wstępu.

CNG jest napędem bardzo popularnym w niektórych krajach. Sieć stacji w Europie lepsza lub fantastyczna (np. w Niemczech), a paliwo gazowe tanie. Dość powiedzieć, że gaz ziemny do napędzania samochodów kosztuje o około 30–40 proc. mniej od paliw tradycyjnych. Są kraje, gdzie CNG jest pozyskiwany ze źródeł bio (np. w Szwecji tankujemy metan produkowany przez wielkie kompostownie), w innych państwach ten napęd korzysta z wielu udogodnień podatkowych i fiskalnych. U nas obiecuje się od lat wiele, ale nie robi się nic. W Polsce samochody na gaz ziemny są mało popularne, bo nie ma ich gdzie tankować i króluje mniej przyjazne środowisku LPG. Na ulicach widać autobusy z napisem „jestem CNG”, ale to dość niezrozumiała reklama. Technologia, która rozwinęła się – jako alternatywa – u naszych sąsiadów, nad Wisłą od dziesięcioleci drepcze w miejscu. To, co się jednak stało w ciągu ostatniego roku, pokazuje, że zostaliśmy mistrzami stawiania wszystkiego głowie!

Wojna w Ukrainie sprawiła, że gaz podrożał skokowo, tak jak inne paliwa. Potem sytuacja się uspokoiła i w ubiegłe wakacje wszystko wydawało się wracać do normy. Jednak nie u nas. U nas cena CNG zbliżyła się do ceny paliw tradycyjnych, a na początku tego roku pobiła koszt benzyny i diesla o 3 złote. W tym czasie ceny gazu spadły na świecie, a ja tankowałem CNG w Niemczech i Czechach dalej dużo taniej niż paliwa tradycyjne. Teraz – sprawdzałem osobiście – gaz ziemny do samochodów kosztuje u nas ponad dwa razy drożej niż w sąsiednich krajach! Zapowiedzi decydentów, że i ta bardziej ekologiczna forma napędzania aut zyska w Polsce przychylność, runęły wraz z – to chyba nieprzypadkowe – przejęciem największego polskiego dostawcy gazowego przez największego polskiego dostawcę paliw.

Co z tych moich subiektywnych wywodów wynika? Przecież napęd na gaz ziemny nie jest specjalnie innowacyjny. Co prawda w naszych warunkach jest o dziwo bardziej ekologiczny niż samochody elektryczne (no bo z czego w Polsce produkuje się prąd?), ale nie przesadzajmy. Gaz ziemny to też paliwo kopalne. Jaki jest więc sens roztrząsania mojego mikroproblemiku?

W 2022 roku Polska zajęła bardzo słabe miejsce w rankingu innowacyjności. Co prawda minimalnie poprawiła pozycję, ale z danych widać, że od kilku lat wleczemy się w ogonie Europy. Co nie dziwi specjalnie, jedną z naszych słabości jest niewystarczająca liczba technologii związanych z ochroną środowiska. Przykład przeze mnie opisany wpisuje się w ten słaby wynik. Ale nie to jest najgorsze. Najgorsze jest to, że kolejna alternatywna energetycznie branża dostaje sygnał, że nie warto inwestować w nowinki. Choć prawda jest taka, że w Europie takie „nowinki” istnieją z dobrym skutkiem od lat.

Jakie alternatywy stoją przed Polską? Gdzie będziemy ładować te miliony elektrycznych samochodów? Jak będziemy poprawiać jakość naszego powietrza? Czy wykorzystamy potencjał prywatnej energetyki przydomowej? A może uratują nas elektrownie atomowe, skoro spółka, która właśnie dorzyna niszową motoryzację na bazie CNG, już umieszcza przy autostradach odpowiednie bannery reklamowe w kolorach zielonych? Mam wrażenie, że zarówno odpowiedzi na te pytania, jak i mój prywatny przykład pokazują, że znów chcemy odkryć coś, co inni odkryli dawno temu.

Nocnik wymyślony przez nas samych będzie potrzebny jedynie po to, aby włożyć do niego rękę w czasie kolejnego, gwałtownego przebudzenia.

Felietony
Punkty zapalne w spółce
Felietony
W oczekiwaniu na nowe rozwiązania
Felietony
Co za dużo, to niezdrowo
Felietony
Felieton skrajnie osobisty, naznaczony rocznicowo
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne
Felietony
Nadzór pilnie potrzebny
Felietony
Gdzie leży problem?