Z tego powodu crowdfunding często wykorzystywany jest w celach biznesowych związanych z nowymi technologiami i innowacyjnością.
Niebawem będzie można mówić o kompleksowej regulacji finansowania społecznościowego w Polsce, jednak do tej pory podmioty zainteresowane odpowiednio stosowały przepisy innych ustaw.
Przyjęło się, że w sferze o charakterze cywilnoprawnym platformy crowdfundingowe jako nieposiadające uregulowanych rozwiązań prawnych korzystają z zasady swobody zawierania umów. W ten sposób w zależności od modelu działalności crowdfundingowej podmioty zainteresowane stosowały odpowiednio przepisy kodeksu cywilnego. I tak przykładowo do finansowania dotacyjnego zawierana była umowa darowizny uregulowana art. 888 § 1 kodeksu cywilnego. Z kolei w przypadku crowdfundingu opartego na przedsprzedaży wykorzystuje się umowę sprzedaży uregulowaną w art. 535 kodeksu cywilnego. Przedsiębiorcy crowdfundingowi korzystali również z zasad określonych w ustawie o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych.
Od 10 listopada 2021 r. ma zastosowanie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/1503 z dnia 7 października 2020 r. w sprawie europejskich dostawców usług finansowania społecznościowego dla przedsięwzięć gospodarczych oraz zmieniające rozporządzenie (UE) 2017/1129 i dyrektywę (UE) 2019/1937 (dalej „rozporządzenie”).
Rozporządzenie wskazuje, że usługi finansowania społecznościowego mogą być świadczone jedynie przez osoby prawne, które mają siedzibę w Unii Europejskiej i które uzyskały zezwolenie na prowadzenie działalności jako dostawcy usług crowdfundingowych. Wprowadza też limit zbiórki do 5 mln euro oraz licencję crowdfundingową.