Mądrość rynku

W ślad za apelem organizacji zrzeszającej organy nadzorcze rynków kapitałowych (IOSCO) o wzmocnienie nadzoru nad funkcjonowaniem podmiotów dostarczających usługi w zakresie ESG, za uregulowanie zasad ich funkcjonowania bierze się Komisja Europejska.

Publikacja: 21.02.2022 21:00

dr Tomasz Wiśniewski, wicedyrektor działu produktów informacyjnych i wskaźników, GPW

dr Tomasz Wiśniewski, wicedyrektor działu produktów informacyjnych i wskaźników, GPW

Foto: materiały prasowe

Na początku ubiegłego roku Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów (ESMA) wskazał Komisji Europejskiej, że obecnie nieuregulowany charakter ocen ESG stanowi potencjalne ryzyko dla ochrony inwestorów. W celu zapewnienia odpowiedniej jakości i wiarygodności tych ocen należy więc uwzględnić w obowiązujących regulacjach rosnące zainteresowanie uczestników rynkowych tymi produktami. W lipcu 2021 r. Komisja Europejska ogłosiła, że zamierza podjąć działania w kierunku poprawy wiarygodności, porównywalności i przejrzystości ocen ESG. Pierwszym etapem tych działań miały być szeroko zakrojone konsultacje społeczne, które właśnie się zaczynają. Przeprowadzenie tych konsultacji uzasadnia fakt, że ratingi ESG są wykorzystywane przez inwestorów, którzy w coraz większym stopniu uwzględniają je w swoich strategiach inwestycyjnych. Ponadto rośnie wpływ ocen ESG na działanie rynków kapitałowych i zaufanie inwestorów do zrównoważonych produktów finansowych.

Konsultacje rynkowe zostaną przeprowadzone przez ESMA wśród europejskich i globalnych dostawców ratingów ESG, których użytkownikami są podmioty działające w UE. Zgodnie z założeniami planowane działania mają na celu stworzenie obrazu rynku z punktu widzenia jego wielkości, struktury, zasobów, przychodów oraz oferty produktów. Planowane działania obejmą również rozmowy z użytkownikami ratingów ESG, a także podmioty powiązane z agencjami ratingowymi.

Szczególnym przedmiotem zainteresowań ESMA są kwestie istotności ratingów ESG dla uczestników rynków finansowych UE oraz ocena poziomu ryzyka, jakie ratingi ESG stanowią dla rynków, stabilności finansowej i ochrony inwestorów w Unii. Ankietowane podmioty są pytane o ocenę aktualnej sytuacji oraz wskazanie oczekiwanych zmian na rynku w najbliższych latach. Wyniki tych prac mają zostać przedstawione Komisji w połowie roku.

Czy uzyskane przez ESMA rezultaty będą prowadzić do uregulowania usług w zakresie ratingów ESG? Czy nowe rozwiązania znajdą aprobatę użytkowników tych produktów? Tego dowiemy się zapewne za kilka lat.

W tym kontekście warto wspomnieć historię pierwszego opowiadania o przypadku Andrzeja Sapkowskiego. Dokładnie 35 lat temu ukazał się tekst opisujący przygody Wiedźmina. Sapkowski opowiadanie zgłosił do konkursu jednego z czasopism. Zajął trzecie miejsce. Najwyżej jury oceniło prace, które skupiały się na fantastyce problemowej, a nie rozrywkowej. Okazało się jednak, że czytelnicy zdecydowanie preferowali ten drugi trend. Po publikacji pierwszego „Wiedźmina" redakcję „Fantastyki" zalała lawina próśb od czytelników o kontynuację przygód nowego bohatera, a niektórzy z nich postanowili przekazać własne fundusze na nagrodę dla autora. Później powstały kolejne opowiadania, komiksy, gry, filmy i serial. A więc to zainteresowanie czytelników miało największy wpływ na sukces „Wiedźmina".

Podobnie może być w przypadku agencji dostarczających usługi ratingowe ESG. Firmy, które będą oferować wiarygodne, transparentne i obiektywne oceny, nie będą miały problemu z pozyskaniem klientów oraz rozwojem swoich usług. Bo to klienci będą wybierać tych najlepszych.

Felietony
Tantiemy – sztuka zarabiania na cudzej kreatywności
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Felietony
Najgorętsza dekada od wojny
Felietony
Ślimacze tempo transpozycji
Felietony
Deregulacja? To nie takie proste
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Felietony
Omnibus – zamrażanie czasu
Felietony
Fundusze mogą rozwiązać dylematy inwestorów