Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 02.03.2017 05:00 Publikacja: 02.03.2017 05:00
Foto: Fotorzepa/Michał Łepecki
Narzekamy często na regulacje krępujące coraz bardziej rynek kapitałowy, nakładające astronomiczne sankcje i powodujące, że głównym przedmiotem działalności spółek staje się compliance, a nie rozwój biznesu. Warto jednak spojrzeć na to, jak te regulacje powstają. I to spojrzeć na etapy wcześniejsze niż prace sejmowe. Na przykład na Brukselę. To tam wykuwany jest kształt polskiej giełdy. Bez naszego udziału.
Przykładem mogą być prace nad niewiążącymi wytycznymi Komisji Europejskiej w sprawie raportowania niefinansowego. Ich ogłoszenie w I połowie 2017 r. dopełni proces tworzenia ram, w których co najmniej 150 (a być może wielokrotnie więcej) spółek będzie musiało raportować szereg kwestii związanych z czynnikami środowiskowymi, społecznymi, pracowniczymi, praw człowieka i zapobiegania korupcji.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wraz ze spadkiem liczby notowanych spółek i związanym z tym zmniejszającym się zainteresowaniem firm wycenami ich akcji spada również znaczenie relacji inwestorskich. Ale na przekór okolicznościom rynkowo-regulacyjnym realizujemy misję edukacyjną w tym zakresie.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Termin „gospodarka o obiegu zamkniętym” traktowany jest przez część przedsiębiorców jako kolejny uciążliwy obowiązek, a przez innych – jako szansa na budowanie przewagi konkurencyjnej w czasach kurczących się zasobów. Dobrze jest znać podejście spółek z portfela inwestycyjnego do tego zagadnienia i rozumieć dane, które publikują w tym zakresie, oraz jakim przepisom podlegają.
Pomimo znacznej odległości obecne uwarunkowania geopolityczne coraz silniej zespalają państwa Europy Środkowo-Wschodniej oraz Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Po zakończeniu wojny w Ukrainie będzie się to wiązało ze wzmożoną współpracą w zakresie odbudowy ukraińskiej gospodarki.
Brytyjskie organy nadzoru finansowego, takie jak FCA i PRA, co najmniej od roku prowadziły działania na rzecz wprowadzenia nowych przepisów dotyczących DEI, ale wycofały się z tych planów po konsultacjach z branżą. W uzasadnieniu uznały, że dostosowanie podejścia regulacyjnego do istniejących inicjatyw pomoże uniknąć powielania i niepotrzebnych kosztów oraz zmniejszy obciążenia regulacyjne w firmach.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Hucznie ogłoszono projekt deregulacji, obiecując zmniejszenie biurokracji w Polsce. Czy to aby nie brzmi znajomo? Już kiedyś słyszeliśmy, że „robimy wielki krok naprzód”, „tym razem będzie inaczej”, „wzorujmy się na Korei” itp. (przypomnijmy sobie konferencje towarzyszące wprowadzaniu tak zwanego Polskiego Ładu czy wcześniejsze). Najczęściej nic z tego nie wychodziło.
W świecie, gdzie pieniądz nie lubi ciszy, a prawa autorskie mają coraz większe znaczenie, tantiemy jawią się jako niepozorna, lecz niezwykle interesująca forma dochodu pasywnego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas