W połowie grudnia został ogłoszony nowy skład giełdowego indeksu spółek odpowiedzialnych społecznie – RESPECT Index. Liczba uczestników tego indeksu pobiła ubiegłoroczny rekord i wyniosła 31 spółek, a w indeksie po raz pierwszy znalazły się CCC i AmRest. W tym roku po raz pierwszy za wzrostem uczestników indeksu mogły stać nowe obowiązki związane z raportowaniem danych niefinansowych przez największe spółki giełdowe.
Z przeprowadzonych w połowie roku analiz wynika, że obowiązkiem ujawniania danych niefinansowych objętych jest ponad 300 podmiotów, z czego ponad połowa swoje raporty przedstawiła zgodnie z najpopularniejszym standardem raportowania niefinansowego GRI. Połowa opublikowanych raportów miała charakter odrębnego oświadczenia, a 40 proc. to dokumenty stanowiące element sprawozdania z działalności zarządu spółki.
W przypadku indeksu RESPECT proces kwalifikacji składa się z trzech głównych etapów. W pierwszym kroku analizie poddawane jest wypełnianie obowiązków informacyjnych przez spółki, a ewentualne kary nakładane przez nadzór skutkują wykreśleniem spółki z dalszej kwalifikacji. Drugi krok to weryfikacja poziomu relacji spółek z interesariuszami, który w szczególności polega na przeglądzie stron internetowych emitentów, oraz poziomu komunikacji z inwestorami. Dopiero w ostatnim etapie kierowane jest do spółek zaproszenie do wypełnienia ankiety, która obejmuje kwestie z obszaru środowiskowego, społecznego i ekonomicznego. Spółki, które uzyskają co najmniej 45 punktów, czyli połowę z maksymalnej liczby, trafiają do indeksu.
W tegorocznej edycji najlepsza spółka zdobyła 76 punktów i jest to o 2 punkty mniej niż rok temu. Źródłem słabszych wyników niekoniecznie jest pogorszenie sytuacji w analizowanych spółkach, tylko najczęściej jest to związane z podniesieniem giełdowych wymogów. W tym roku pojawiły się nowe pytania na temat efektywności energetycznej oraz cyklu życia produktu. Średni wynik na spółkę wzrósł w porównaniu z osiągnięciami sprzed 12 miesięcy i wyniósł 64 punkty.
Ciekawe wyglądają również wyniki spółek z podziałem na branże. Najlepiej radzą sobie spółki przemysłowe, których przeciętny wynik wynosi 65 punktów, najlepsza spółka zaś uzyskała ponad 76 punktów. Spółki z sektora finansowego uzyskały przeciętnie 64 punkty, a najlepsza z nich zdobyła 75 punktów. Najgorzej wypadli przedstawiciele branży usługowej, notabene najmniej licznie reprezentowanej w indeksie RESPECT – jedynie cztery spółki usługowe są w tym wskaźniku. Średnio spółka z tej branży uzyskała 55 punktów, najlepsza osiągnęła 68 punktów.