Coraz więcej spółek odpowiedzialnych społecznie

Nadal o sile spółek w indeksie RESPECT świadczy ich przeciętna stopa zwrotu.

Publikacja: 29.12.2018 05:00

Tomasz Wiśniewski, Giełda Papierów Wartościowych

Tomasz Wiśniewski, Giełda Papierów Wartościowych

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

W połowie grudnia został ogłoszony nowy skład giełdowego indeksu spółek odpowiedzialnych społecznie – RESPECT Index. Liczba uczestników tego indeksu pobiła ubiegłoroczny rekord i wyniosła 31 spółek, a w indeksie po raz pierwszy znalazły się CCC i AmRest. W tym roku po raz pierwszy za wzrostem uczestników indeksu mogły stać nowe obowiązki związane z raportowaniem danych niefinansowych przez największe spółki giełdowe.

Z przeprowadzonych w połowie roku analiz wynika, że obowiązkiem ujawniania danych niefinansowych objętych jest ponad 300 podmiotów, z czego ponad połowa swoje raporty przedstawiła zgodnie z najpopularniejszym standardem raportowania niefinansowego GRI. Połowa opublikowanych raportów miała charakter odrębnego oświadczenia, a 40 proc. to dokumenty stanowiące element sprawozdania z działalności zarządu spółki.

W przypadku indeksu RESPECT proces kwalifikacji składa się z trzech głównych etapów. W pierwszym kroku analizie poddawane jest wypełnianie obowiązków informacyjnych przez spółki, a ewentualne kary nakładane przez nadzór skutkują wykreśleniem spółki z dalszej kwalifikacji. Drugi krok to weryfikacja poziomu relacji spółek z interesariuszami, który w szczególności polega na przeglądzie stron internetowych emitentów, oraz poziomu komunikacji z inwestorami. Dopiero w ostatnim etapie kierowane jest do spółek zaproszenie do wypełnienia ankiety, która obejmuje kwestie z obszaru środowiskowego, społecznego i ekonomicznego. Spółki, które uzyskają co najmniej 45 punktów, czyli połowę z maksymalnej liczby, trafiają do indeksu.

W tegorocznej edycji najlepsza spółka zdobyła 76 punktów i jest to o 2 punkty mniej niż rok temu. Źródłem słabszych wyników niekoniecznie jest pogorszenie sytuacji w analizowanych spółkach, tylko najczęściej jest to związane z podniesieniem giełdowych wymogów. W tym roku pojawiły się nowe pytania na temat efektywności energetycznej oraz cyklu życia produktu. Średni wynik na spółkę wzrósł w porównaniu z osiągnięciami sprzed 12 miesięcy i wyniósł 64 punkty.

Ciekawe wyglądają również wyniki spółek z podziałem na branże. Najlepiej radzą sobie spółki przemysłowe, których przeciętny wynik wynosi 65 punktów, najlepsza spółka zaś uzyskała ponad 76 punktów. Spółki z sektora finansowego uzyskały przeciętnie 64 punkty, a najlepsza z nich zdobyła 75 punktów. Najgorzej wypadli przedstawiciele branży usługowej, notabene najmniej licznie reprezentowanej w indeksie RESPECT – jedynie cztery spółki usługowe są w tym wskaźniku. Średnio spółka z tej branży uzyskała 55 punktów, najlepsza osiągnęła 68 punktów.

Biorąc pod uwagę wyniki ze względu analizowane kryteria najlepiej wszystkie spółki prezentowały się w zakresie kwestii ekonomicznych. Na 30 możliwych do uzyskania punktów najlepsza spółka zdobyła 28, a przeciętnie na spółkę przypadło 23 punkty. W tym obszarze najlepiej prezentują się banki oraz inne firmy finansowe. Podobne wyniki spółki osiągały w zakresie środowiskowym i społecznym, uzyskując przeciętnie 20–21 punktów. W obszarze środowiskowym ponad połowa spółek zgromadziła ponad 70 proc. możliwych do uzyskania punktów.

Nadal o sile spółek w indeksie RESPECT świadczy ich przeciętna stopa zwrotu. Od pierwszej publikacji w listopadzie 2009 roku indeks ten zyskał 70 proc., w tym samym czasie wskaźnik szerokiego rynku WIG wzrósł o 45 proc.

Warto dodać, że projekt giełdowego indeksu spółek odpowiedzialnych społecznie został wzbogacony w tym roku o specjalną nagrodę Urzędu Regulacji Energii dla spółek branży energetycznej, które najlepiej wypełniają obowiązki wobec klientów w zakresie polubownego rozwiązywanie sporów. Wśród czterech potencjalnych kandydatów, nagrodę uzyskała jedna spółka i laureatem pierwszej edycji została wrocławska Kogeneracja. To spółka, która jest uczestnikiem RESPECT Index od czwartej edycji i wypełniane przez nią standardy w zakresie kwestii społecznych mogą być wzorcem dla innych spółek.

Felietony
Potrzeba deregulacji wraca jak bumerang
Felietony
Ulga dla kredytobiorców, niższe zyski oszczędzających
Felietony
Zmierzch zielonej „ściemy”
Felietony
Ożywianie relacji inwestorskich
Materiał Promocyjny
PZU ważnym filarem rynku kapitałowego i gospodarki
Felietony
Gospodarka o obiegu zamkniętym – przewodnik inwestora
Felietony
Pomoc państw Azji Wschodniej w odbudowie Ukrainy