W tym samym czasie, kiedy w Polsce odbywał się 24. szczyt klimatyczny (COP24), na którym przedstawiciele krajów całego świata dyskutowali o skutkach globalnego ocieplenia i sposobom zapobiegania zmian zachodzących w środowisku, firma FTSE Russell ogłosiła uruchomienie nowego wskaźnika FTSE EPRA Nareit Green Index. Obrady dotyczyły kwestii globalnych, a indeks skupia się wyłącznie na spółkach branży budowlanej, ale łączenie obydwu inicjatyw jest jak najbardziej uzasadnione.
Powołanie nowego indeksu zdaniem FTSE Russella uzasadnia wysoki poziom emisji gazów cieplarnianych przez spółki branży budowlanej. Spółki z tego sektora odpowiadają bowiem za 28 proc. globalnej emisji dwutlenku węgla. Z aktualnie dostępnych danych wyników również, że w ostatnim czasie liczba emisji zielonych certyfikatów wzrosła o 63 proc., natomiast emisja dwutlenku węgla na jednego dolara spadła o 40 proc. Te czynniki na pewno przyczyniły się do wzrostu zainteresowania spółkami branży budowlanej dbającymi o środowisko.
Tym, co wyróżnia nowy indeks na tle istniejących wskaźników grupujących spółki branży budowlanej, są dwa kryteria, które decydują o uznaniu spółki za mniej ryzykowną ze względu na kwestie klimatyczne. Po pierwsze, budynki znajdujące się w portfolio spółki powinny posiadać zielone certyfikaty zgodnie ze standardami obowiązującymi w Europie i Stanach Zjednoczonych. Drugim czynnikiem analizowanym w kwalifikacji do indeksu jest poziom zużycia energii przypadający na metr kwadratowy budynku. Waga każdej ze spółek w indeksie zależy od poziomu spełniania poszczególnych kryteriów: im spółka uzyska lepsze wyniki, tym jej poziom w indeksie będzie wyższy. Aktualizacja portfela indeksu przeprowadzana jest raz do roku, we wrześniu. Wówczas weryfikowana jest lista uczestników indeksu, dodawane są nowe spółki lub usuwane spółki, które nie spełnią wymogów indeksu oraz aktualizowane są wagi dotychczasowych uczestników indeksu w zależności od spełniania „zielonych" zasad obowiązujących w indeksie.
Zgodnie z przyjętymi założeniami nowy indeks będzie obejmował spółki zakwalifikowane do indeksu FTSE EPRA Narei Index, który obejmuje firmy branży budowlanej z rynków rozwiniętych. Do indeksu będą trafiać spółki spełniające kryteria odpowiedzialności ekologicznej badane z wykorzystaniem systemu geolokalizacji, który dostarcza informacji dla 15 mln budynków stanowiących 93 proc. portfela podmiotów wchodzących w skład indeksu. To pokazuje także pewną nowość w stosunku do dotychczas stosowanych zasad kwalifikacji spółek do indeksów, kiedy proces ten bazuje na weryfikacji informacji jakościowych. Zazwyczaj dzieje się to na podstawie analizy dokumentów czy deklaracji kwalifikowanej do indeksu spółki. W tym przypadku w procesie weryfikacji stosuje się rzeczywiste dane udostępniane przez określone narzędzia. To ważna zmiana, bo pozwala na urealnienie jakości danych i nie skutkuje koniecznością ponoszenia kosztów przez monitorowane spółki.
Zdaniem twórców nowy indeks powinien charakteryzować się niższym ryzykiem niż w przypadku indeksu całej branży ze względu na uwzględnianie ryzyka klimatycznego w inwestycji w spółki branży budowlanej. Istotne jest również to, że „zielony" indeks ma charakteryzować się taką samą stopą zwrotu jak indeks podstawowy, jednak ze względu na uwzględnienie w jego portfelu spółek posiadających zielone certyfikaty, powinno prowadzić do niższego ryzyka inwestycyjnego i wyższych oszczędności związanych z eksploatacją budynków.