15 stycznia brytyjski parlament w głosowaniu odrzucił porozumienie dotyczące wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, które ma nastąpić 30 marca. Wynegocjowane 24 listopada 2018 r. porozumienie dotyczy prawnych aspektów oraz konsekwencji brexitu, a jego cel to złagodzenie niepokojących skutków wyjścia na wzajemne interesy gospodarcze.
Zgodnie z nim od 30 marca 2019 do końca 2020 r. wszelkie odniesienia w prawie Unii Europejskiej do państwa członkowskiego UE obejmowałyby również Wielką Brytanię. Porozumienie o wystąpieniu przewiduje ponadto możliwość wydłużenia okresu przejściowego o dodatkowy rok lub nawet dwa lata.
Po odrzuceniu porozumienia rozważane są różne scenariusze, w tym: powtórzenie głosowania w parlamencie po uzyskaniu dalszych zapewnień politycznych Unii Europejskiej, przedłużenie procedury wyjścia ze Wspólnoty na mocy art. 50 traktatu o Unii Europejskiej, wystąpienie z UE bez porozumienia lub organizacja drugiego referendum. Jeśli wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej odbędzie się bez umowy, zarówno Unii Europejskiej, jak i poszczególnym państwom członkowskim przyjdzie zmierzyć się ze scenariuszem No Deal Brexit.
Wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej znacząco wpłynie na działalność gospodarczą firm z sektora finansowego.
Utrata praw paszportowych przez firmy z Wielkiej Brytanii
Prawa brytyjskich podmiotów gospodarczych, które mogą dziś wykonywać swoją działalność w innych krajach członkowskich UE na przykład na podstawie art. 15 ust. 1 dyrektywy 2009/138/WE z 25 listopada 2009 r. w sprawie podejmowania i prowadzenia działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej (Wypłacalność II), wygasną w przypadku brexitu bez porozumienia z dnia na dzień. Jednym ze skutków takiego wystąpienia bez porozumienia będzie zatem utrata tzw. jednolitego paszportu europejskiego, na podstawie którego firmy z Wielkiej Brytanii świadczą swoje usługi w Polsce oraz w innych krajach członkowskich UE. Innymi słowy, firmy takie od 30 marca traktowane będą jak firmy z państw trzecich. Dotyczy to przede wszystkim firm, które działają w Polsce po notyfikowaniu zamiaru świadczenia swoich usług Komisji Nadzoru Finansowego. Poza oczywistymi niekorzystnymi skutkami takiej sytuacji dla firm z Wielkiej Brytanii scenariusz No Deal Brexitu może stanowić również problem dla partnerów biznesowych wspomnianych podmiotów. Komisja Europejska wyraźnie podkreśliła, że w przypadku brexitu bez porozumienia firmy z Wielkiej Brytanii nie będą mogły kontynuować działalności bankowej oraz ubezpieczeniowej na podstawie przysługującego im uprawnienia wynikającego z prawa Unii Europejskiej.