Słabsze tempo wzrostu gospodarczego w skali globalnej, silne napięcie w relacjach handlowych między potęgami ekonomicznymi oraz i liczne inne obszary niepewności i ryzyka (konflikt na linii USA–Iran, sytuacja na Półwyspie Koreańskim, brexit) powodują, że warunki działania dla eksporterów stają się coraz trudniejsze. To mobilizuje poszczególne kraje do większego zaangażowania we wspieranie własnych producentów na światowym rynku.
Najnowszą inicjatywą jest porozumienie między odpowiednikami KUKE z Niemiec (Euler Hermes), Austrii (OeKB) i Szwajcarii (Serv), które zamierzają wspólnie prowadzić działania na rzecz swoich eksporterów w Azji. „Handel zagraniczny i finansowanie eksportu ulegają zmianie. Zwłaszcza banki państwowe z Azji coraz częściej oferują finansowanie na warunkach niezgodnych z wypracowanymi standardami, tym samym zaburzając międzynarodową konkurencję" – napisano we wspólnym oświadczeniu tych instytucji. Trzeba bowiem pamiętać, że kraje nienależące do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), w tym Chiny, nie muszą stosować się do warunków wsparcia eksporterów, jakie ta instytucja narzuca swoim członkom.
Dlatego trzy agencje zamierzają wspólnie prowadzić działania promocyjne, oferować finansowanie, a także współpracować w dziedzinie digitalizacji, analizy danych czy nadawania ratingów kredytowych. Szczególną uwagę chcą skupić na swoich małych i średnich firmach, mających ambicje eksportowe.
Głębokie zmiany w funkcjonowaniu własnej agencji wspierania eksportu szykują Stany Zjednoczone. US Export-Import Bank (US Exim) ma uzyskać wyższy limit finansowania – 175 mld dolarów zamiast 135 mld – i zwiększyć pulę na pomoc dla segmentu MSP z 25 do 30 proc. Mają zostać uproszczone wewnętrzne procedury w celu przyspieszenia procesów decyzyjnych. Jednocześnie aż 20 proc. finansowego potencjału agencji ma być przeznaczone na wsparcie dla amerykańskich firm konkurujących bezpośrednio z producentami z Chin lub innych krajów spoza OECD na warunkach, jakie te państwa oferują swoim eksporterom.
Amerykanie od lat skutecznie praktykują współdziałanie na zagranicznych rynkach z Kanadą i Wielką Brytanią. Choćby poprzez istniejący w Singapurze ośrodek dzielą się doświadczeniami i wspierają wzajemnie swoje inwestycje i eksporterów w państwach bloku ASEAN. Takich miejsc na świecie mają wiele.