KID to skrócona nazwa dokumentu zawierającego kluczowe informacje (ang. key information document) wymaganego przez rozporządzenie 1286/2014 (PRIIP – rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 26 listopada 2014 r. w sprawie dokumentów zawierających kluczowe informacje, dotyczących detalicznych produktów zbiorowego inwestowania i ubezpieczeniowych produktów inwestycyjnych). Samo rozporządzenie określa minimalną zawartość KID.
Przepisy rozporządzenia PRIIP, jak wskazano dość enigmatycznie w jego motywach, mają zastosowanie do wszystkich produktów finansowych dla inwestorów indywidualnych, w których wartość inwestycji podlega wahaniom ze względu na zależność od wartości referencyjnych lub od wyników jednego lub większej liczby aktywów, których inwestor nie nabył bezpośrednio. Co to oznacza w praktyce?
Że rozporządzenie odnosi się jedynie do takich produktów, w których inwestor nie nabywa aktywa bazowego bezpośrednio (m.in. certyfikatów inwestycyjnych, kontraktów terminowych). To z kolei wiąże się dla inwestora z określonymi zagrożeniami, o których należy go poinformować. Stąd wynika konieczność sporządzania i przekazywania KID dla tego rodzaju produktów inwestorom indywidualnym.
Sam wymóg sporządzania i przekazywania KID nie jest nowy, przepisy rozporządzenia PRIIP obowiązują już zresztą pewien czas (stosuje się je od 1 stycznia 2018 r.). Z kolei od 1 stycznia 2022 r. przepisy rozporządzenia obejmą również fundusze UCITS. Niestety przepisy te nadal nastręczają trudności podczas ich stosowania. Jednym z takich zagadnień jest kwestia języka właściwego dla publikacji KID. Kwestia jest na pozór prosta i oczywista, ale nie do końca, i dlatego warto się jej pokrótce przyjrzeć.
KID, zgodnie z przepisami rozporządzenia PRIIP, sporządza się w językach urzędowych lub w jednym z języków urzędowych używanych w części państwa członkowskiego, gdzie jest dystrybuowany PRIIP, lub w innym języku zaakceptowanym przez właściwe organy tego państwa członkowskiego (np. KNF). W przypadku, gdy KID został sporządzony w innym języku, tłumaczy się go na jeden z tych języków. W uproszczeniu chodzi o to, aby KID został sporządzony w języku zrozumiałym dla inwestorów indywidualnych z państwa członkowskiego, w którym dystrybuowany jest PRIIP.