to inwestycje w nieruchomości w modelu Sale & Leaseback. Polega on na sprzedaży nieruchomości, a następnie na najmie zwrotnym sprzedanego obiektu. Transakcje oparte na tym modelu wypróbowano już ze świetnymi wynikami m.in. w Polsce. Zakupione obiekty mają charakter logistyczno-magazynowy, produkcyjny oraz biurowy.
Szybkie pozyskanie kapitału
Istotne we wskazanym modelu jest to, że przedsiębiorcy, którzy sprzedają daną nieruchomość, nie muszą się z niej wyprowadzać. Wręcz przeciwnie: inwestorzy liczą na zawarcie wieloletnich umów najmu, które przyniosłyby mu stały dochód. Jak wygląda transakcja? Fundusz inwestycyjny kupuje daną nieruchomość i dba o to, aby zapewnić stabilne i długoterminowe stopy zwrotu. Dla sprzedających jest to okazja na szybkie pozyskanie kapitału.
Dwie pieczenie na jednym ogniu
Tłumacząc istotę najmu zwrotnego, trzeba podkreślić, że polega on na sprzedaży inwestorowi obiektu należącego do firmy przy jednoczesnym zawarciu umowy najmu tej nieruchomości przez sprzedającego. Ten rodzaj najmu najczęściej jest długoterminowy, a jego formuła to triple-net, co oznacza, że najemca jest odpowiedzialny za wszelkie wydatki związane z nieruchomościami. Inwestor otrzymuje stałe miesięczne płatności, a najemca posiada pełną kontrolę nad obiektem. Często zdarza się również tak, że najemcy przysługuje prawo pierwokupu lub możliwość odnowienia umowy najmu zaraz po jej zakończeniu. Umowy najmu w transakcjach typu Sale & Leaseback zazwyczaj zawierane są na okres od 10 do nawet 20 lat.
Transakcje tego typu są korzystne zwłaszcza dla firm, które chcą uwolnić kapitał z nieruchomości. Ogromnym plusem tego rozwiązania jest uzyskanie 100 proc. wartości rynkowej nieruchomości w porównaniu z kredytem bankowym (w przypadku pożyczek bankowych konieczny jest wkład własny na poziomie ok. 40 proc.). Co więcej – przy tego typu transakcjach – nie są potrzebne liczne decyzje, dokumenty i wnioski.
Warto też podkreślić, że istotną korzyścią podatkową, z punktu widzenia firm oraz prowadzenia działalności, jest możliwość traktowania comiesięcznego czynszu jako kosztu uzyskania przychodów.