Planujący wejście na giełdę kandydatów do przejęcia wybierać mogą przede wszystkim wśród stworzonych w tym celu i wprowadzonych wcześniej do notowań spółek specjalnego przeznaczenia (special purpose acquisition company, w skrócie – SPAC). Po zakończeniu przejęcia wchodzącej spółki przez SPAC dotychczasowi właściciele wehikułu są mniejszościowymi udziałowcami, a przejmująca firma zmienia nazwę na tę, którą ma przejęta spółka.
SPAC tworzone są od końca minionej dekady. Do głównego nurtu trafiły kilkanaście miesięcy temu. W ostatnim czasie tworzone są na potęgę, a wielkość pozyskiwanego przez nie w IPO kapitału świadczy, że mierzone są na różne rozmiary przejęć. Do początku października tego roku w USA 125 SPAC w IPO pozyskało w sumie ponad 47,5 mld dolarów. W całym 2019 r. w 59 SPAC w IPO zainwestowano 13,6 mld dolarów, a w 2016 r. 13 SPAC zdobyło w IPO około 3,5 mld dolarów.
W SPAC inwestują zarówno znane firmy zarządzające funduszami private equity, znane banki inwestycyjne, jak i przysłowiowi drobni ciułacze. Spółka nie prowadzi działalności operacyjnej, a zebrane w IPO pieniądze lokuje w rachunku powierniczym. Wehikuł – m.in. dlatego, by uniknąć zbędnych komplikacji w czasie procesu rejestracji prospektu emisyjnego – nie ma określonej branży, w której dokona przejęcia. Zobowiązuje się natomiast, że dokona go w ciągu określonego czasu od debiutu – zwykle są to dwa lata – a jeśli nie, to odda inwestorom pieniądze.
Dzięki SPAC w 2019 r. na giełdę wszedł Virgin Galactic, kosmiczna spółka Richarda Bransona. Virgin Galactic połączył się z Social Capital Hedosophia Holdings, który za 800 mln dolarów kupił 49 proc. przygotowującej komercyjne podróże kosmiczne firmy. Social Capital Hedosophia Holdings w 2017 r. założył Chamath Palihapitiya, inwestor znany z rynku venture capital. Chamath Palihapitiya po sukcesie pierwszego SPAC utworzył kolejne wehikuły. We wrześniu Social Capital Hedosophia Holdings II, który w kwietniu w IPO pozyskał 483 mln dolarów, ogłosił zamiar połączenia z Opendoor, firmą zajmującą się handlem prywatnymi nieruchomościami. Social Capital Hedosophia Holdings III, która w IPO zdobyła niemal 1,4 mld dolarów – przynajmniej na razie – nie ma jeszcze konkretnego celu, z którym się połączy. Zapowiedziała jedynie, że będzie to firma technologiczna działająca głównie poza USA.
Według doniesień mediów Chamath Palihapitiya przymierza się do uruchomienia następnych 26 wehikułów. Trzy pierwsze z nich w planach mają IPO warte 360 mln dolarów, 660 mln dolarów i 1 mld dolarów.