Tomasz Świderek

Tomasz Świderek

publicysta ekonomiczny

Koreańskie IPO mają się dobrze

Młodzież starsza mimo upływu czasu zapewne pamięta najbardziej gorące publiczne oferty akcji w Polsce. Kolejki inwestorów indywidualnych i olbrzymie lewary. Taki widok można było zobaczyć w Korei podczas styczniowego IPO LG Energy Solution.

Mongolia zabłysła na chwilę

Giełda w Ułan Bator to jeden z tych rynków, które dla zdecydowanej większości inwestorów są „poniżej radaru". Akurat tam w ubiegłym roku indeks wzrósł o niemal 133 proc., co jest najlepszym na świecie wynikiem w 2021 r.

Muzyczni weterani monetyzują swój dorobek

Bruce Springsteen, czyli – jak go nazywają fani – Boss, sprzedając za ponad 500 mln dol. katalog utworów i praw do nich, po raz kolejny udowodnił, że jest jednym z najdroższych muzyków świata. A transakcja zwróciła – przynajmniej na chwilę – uwagę na bardzo ciekawą część rynku inwestycyjnego.

Z udanego debiutu ostał się tylko Złoty Spinacz

Banki inwestycyjne odpowiedzialne za oferty zrobiły to, za co im zapłacono, czyli przekonały inwestorów, że warto kupić oferowane akcje.

Muska Rivian drażni

Gra Muska toczy się wokół Riviana, motoryzacyjnego startupu, którego dużymi akcjonariuszami są Amazon (20 proc. akcji) i Ford (12 proc.).

Miliardy z podatków

Płacenie podatków to smutna konieczność i szara rzeczywistość. Można jednak i z tej czynności zrobić show. A przynajmniej próbować zrobić.

Nie tylko transakcje na rynku gier

Giełda to tylko wycinek tego, co dzieje się w inwestycjach w branżę gier. Są jeszcze – i być może są obecnie istotniejsze – inne formy inwestowania.

Boomer czyta i przypomina sobie

Popyt na krajowy prąd z węgla generowały odbudowująca się po pandemii gospodarka, a także mniejszy import i słabsza niż rok wcześniej produkcja prądu z OZE.

Rekordowy rok fuzji i przejęć w zasięgu ręki

W tym roku w przejęciach prym wiedzie branża technologiczna. Wartość transakcji ogłoszonych do końca 36. tygodnia roku sięgała 1,1 bln USD i była dwa i pół razy wyższa niż w analogicznym okresie 2020 r.

Wielkie liczby robią wielkie wrażenie

Europejskie plany Intela są o tyle ciekawe, że – jak twierdzą osoby z półprzewodnikowej branży – poza Francją i Niemcami wśród rozważanych lokalizacji są Belgia, Holandia i Polska