W 2020 r. bardziej niż zwykle potwierdziło się, że patrzenie w przyszłość to gra głupców. Oczywiście próba przewidywania przyszłych trendów pozwala też na umocnienie zdolności radzenia sobie z nieprzewidywanymi zdarzeniami. Stąd zapewne decyzja Saxo Banku o kontynuowaniu swojej tradycji i przedstawieniu „szokujących prognoz" na 2021 r. Jest wiele niewiadomych nie tylko związanych z pandemią i szczepieniami, ale również tych związanych ze światową gospodarką i polityką. Mam tu na myśli chociażby nieznane w dalszej perspektywie skutki brexitu, uwspólnianie długu UE czy umocnienie pozycji gigantów internetowych. Przy okazji: jedna z „szokujących prognoz" na 2021 r. mówi o tym, że Amazon kupi Cypr.
Mając na uwadze wydarzenia, które spotkały nas w roku ubiegłym, wydaje się, że nie jest zasadne tworzenie prognoz i planów na cały kolejny rok.
Należy skupić się na najbliższym kwartale i prognozować rozwój wydarzeń, tak by potem mieć możliwość szybkiego dostosowania organizacji do zmieniającej się rzeczywistości. Dlatego nie będziemy starać się prognozować, co będzie najważniejszym trendem w całym 2021 r., a jedynie w jego I kwartale.
Przede wszystkim należy podkreślić, że mimo nieprzewidywalności od pracodawców wymagane będzie w jeszcze większym stopniu niż dotychczas dbanie o dobrostan pracowników. Dobrostan rozumiany jako dbałość nie tylko o fizyczne, ale i psychiczne jego aspekty, w tym poczucie zapewnienia o stabilnej sytuacji finansowej firmy i stałości zatrudnienia.
Poza tym pamiętajmy, że te wyzwania, z którymi mieliśmy do czynienia jeszcze przed pandemią, nie rozpłynęły się i nadal należy zwracać uwagę na multipokoleniowość oraz multikulturowość. Myśląc multipokoleniowość, nie zapominajmy o pracownikach 55+, bo ich wiedza i doświadczenie mogą być bardzo przydatne. To ważne, zwłaszcza że raczej sen z powiek spędzały nam do tej pory najmłodsze pokolenia pracowników.
Tak samo przyspieszając cyfryzację, pamiętajmy, że nie każdy „urodził się ze smartfonem w ręku" i dlatego także nie wykluczajmy cyfrowo przez zaniedbanie starszych pracowników. Do kontekstu multikulturowości dojdzie nowe wyzwanie w postaci dużej rzeszy polskich pracowników wracających z emigracji zarobkowej w Wielkiej Brytanii.