Plastik coraz mniej fajny

Wszystkie kwalifikujące się przedsiębiorstwa muszą przedstawić solidny plan, aby uniknąć znacznego negatywnego wpływu na ekosystemy morskie.

Aktualizacja: 10.04.2021 08:00 Publikacja: 10.04.2021 05:00

dr Tomasz Wiśniewski, wicedyrektor działu produktów informacyjnych i wskaźników, GPW

dr Tomasz Wiśniewski, wicedyrektor działu produktów informacyjnych i wskaźników, GPW

Foto: materiały prasowe

Inwestowanie związane z zagadnieniami ESG przebojem zdobyło rynek finansowy w ubiegłym roku. Obok niego na znaczeniu zyskują inwestycje, które dają ekspozycję na wybrane obszary związane z ESG. Pierwszy z nich dotyczy spółek, które zwracają uwagę na kwestie emisji dwutlenku węgla, zarówno z perspektywy aktualnego stanu, jak i planów związanych z ograniczeniem jego emisji. Coraz popularniejsze stają się także spółki ograniczające zużycie wody w ramach swojej działalności. Im mniejsze zużycie wody, tym bardziej odpowiedzialna jest działalność, a koszty procesu produkcji są niższe, co przekłada się na wyniki finansowe spółki. Powstały już zdefiniowane zasady i rankingi pomiaru zużycia wody oraz indeksy i fundusze, które obejmują spółki osiągające najwyższe wskaźniki w ramach takich rankingów. W ostatnim czasie do tej grupy dołączyły również kryteria oceny spółek pod kątem podejścia do plastiku.

Coraz częściej słyszymy, że tworzywa sztuczne zalewają nas z wielu stron, widzimy zdjęcia setek ton plastiku pływającego w morzach i oceanach, a wymownym tego symbolem jest „wyspa" 120 tysięcy ton plastikowych śmieci na Oceanie Spokojnym. Jednocześnie, jak wynika z przeprowadzonych przez WWF badań, plastik znajduje się m.in. w wodzie pitnej i butelkowanej, herbacie, rybach i owocach morza, a nawet w sprzedawanej w sklepach soli morskiej. Gdy podliczono wszystkie znane źródła, okazało się, że każdy z nas co roku zjada 50 tys. takich drobinek, a wdycha drugie tyle. Nie ma więc wątpliwości, że problem plastiku staje się krytyczny w kontekście naszej przyszłości. Wynikiem tych obserwacji jest decyzja o uruchomieniu przez firmę indeksową Solactive oraz bank Morgan Stanley indeksu Future of Plastic.

Indeks ten obejmuje akcje 50 spółek, które osiągają wiodące wyniki w zakresie innowacji i wdrażania rozwiązań na polu odpadów z tworzyw sztucznych i efektywnego wykorzystania tych materiałów. Morgan Stanley opracował podstawową metodologię indeksu, wykorzystując dane dostarczane przez ISS ESG. Pod uwagę brane są duże i średnie spółki z rynków rozwiniętych. W indeksie nie są uwzględniane spółki o niskiej płynności, charakteryzujące się wysokim poziomem ryzyka czynników ESG oraz zajmujące się produkcją mającą wpływ na degradację ekosystemu morskiego lub znaczące zużycie opakowań jednorazowych z tworzywa sztucznego.

Ze względu na czynniki ESG kwalifikacja spółek do indeksu Future of Plastic obejmuje analizę opartą na normach związanych z unikaniem dyskryminacji ze względu na płeć, rasę lub orientację seksualną, z wyłączeniem firm, które wykazały się ciągłym nieprzestrzeganiem tych norm lub podlegają globalnym sankcjom. Ponadto, z benchmarku wykluczone są przedsiębiorstwa zaangażowane w badania i rozwój kontrowersyjnej broni lub prowadzące działalność gospodarczą związaną ze znacznymi szkodami dla środowiska, takimi jak wydobycie węgla.

Spółki, które spełnią podstawowe kryteria indeksu, są następnie oceniane pod względem postępowania z odpadami z tworzyw sztucznych. Odzwierciedla to zaangażowanie przedsiębiorstw w rozwiązania i praktyki w zakresie recyklingu, wykorzystanie materiałów pochodzących z recyklingu, efektywne wykorzystanie surowców, wydłużenie okresu użytkowania produktu lub opracowywanie alternatyw dla produktów jednorazowego użytku i tworzywa sztucznego. Wreszcie wszystkie kwalifikujące się przedsiębiorstwa muszą przedstawić solidny plan, aby uniknąć znacznego, negatywnego wpływu na ekosystemy morskie.

Bazowa wartość indeksu Future of Plastic w styczniu 2006 roku wynosiła 1000 punktów, obecnie zaś kształtuje się na poziomie 1020 punktów, co nie jest zbyt imponującym wynikiem, jak na 15 lat. Jednak jego stopa zwrotu w ubiegłym roku wyniosła 52 proc. Wśród największych spółek dominują podmioty ze Stanów Zjednoczonych oraz Japonii stanowiące blisko 40 proc. portfela. Natomiast w grupie trzech największych spółek są norweski NORSK Hydro, HP oraz Nucor.

Jak podają twórcy indeksu, jego celem jest zapewnienie inwestorom narzędzia do identyfikowania i śledzenia firm, które są liderami w opracowywaniu innowacyjnych rozwiązań i praktyk w zakresie odpadów z tworzyw sztucznych, aby zwalczać rosnący problem zanieczyszczenia środowiska tymi materiałami. Niewątpliwie inicjatywa ta, jak i same spółki wchodzące w skład portfela Future of Plastic mogą zachęcić również inne firmy do działania na rzecz ochrony środowiska oraz stymulować bardziej zrównoważoną przyszłość.

Felietony
Trudne relacje
Felietony
Zmiana perspektyw polityki Fedu
Felietony
Pracowita majówka polska
Felietony
Starożytne wskazówki dla współczesnych
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Felietony
Ile odliczać?
Felietony
Zbieranie danych do ESRS-ów