KDPW to instytucja odpowiadająca za nadzorowanie i prowadzenie systemu rejestracji papierów wartościowych oraz rozrachunków związanych z nimi transakcji. Jest także odpowiedzialna za prowadzenie centralnego depozytu papierów wartościowych oraz nadzoruje zgodność wielkości emisji papierów wartościowych, które są w obrocie. Zasady działania są obok regulaminu jednym z dokumentów, na podstawie których wykonywana jest działalność operacyjna KDPW.
Zmiany wprowadzone w zasadach działania polegają w szczególności na dostosowaniu treści postanowień do wprowadzonych w ostatnim czasie zmian w przepisach regulujących dematerializację akcji w kontekście spółek niepublicznych.
Od 1 marca akcje wszystkich spółek akcyjnych i komandytowo-akcyjnych podlegają zarejestrowaniu w rejestrze akcjonariuszy bądź w depozycie papierów wartościowych prowadzonym przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych.
Zgodnie z ustawą z 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych spółką publiczną jest spółka, której co najmniej jedna akcja jest dopuszczona do obrotu na rynku regulowanym lub wprowadzona do obrotu w alternatywnym systemie obrotu na terytorium Polski; spółki niespełniające tych kryteriów posiadają status spółek niepublicznych.
Depozyt już w listopadzie 2020 r. wydał komunikat, w którym wskazał, że nie planuje świadczenia usługi prowadzenia rejestru akcjonariuszy, ale umożliwia rejestrowanie akcji wyemitowanych przez spółki niepubliczne w Depozycie papierów wartościowych na zasadach analogicznych do tych, na jakich rejestrowane są obecnie akcje emitowane przez spółki publiczne.