Fotowoltaika w ostatnim okresie stała się obiektem pożądania zarówno wśród klientów zainteresowanych budową własnych farm energii, jak i wśród inwestorów zainteresowanych spółkami, które specjalizują się w działalności związanej ze świadczeniem usług w tym zakresie.
Zjawisko to polega na przetwarzaniu światła słonecznego na prąd za pomocą materiałów półprzewodnikowych. Odbywa się to przy wykorzystaniu procesu fizyczno-chemicznego prowadzącego do efektu fotowoltaicznego. Już w 1839 r. Alexandre-Edmond Becquerel przeprowadził eksperyment, w trakcie którego udało mu się wytworzyć napięcie elektryczne poprzez naświetlanie jednej z dwóch elektrod zanurzonych w elektrolicie. W 1905 r. Albert Einstein w swojej pracy naukowej opisał naturę światła i efekt fotowoltaiczny, wykazując, że światło jest strumieniem fotonów, a każdy z nich zawiera kwant energii. Natomiast 13 lat później polski chemik i metaloznawca Jan Czochralski opracował nowatorską metodę pozyskiwania monokryształów krzemu. Jednak dopiero w 1954 r. powstał pierwszy moduł fotowoltaiczny, którego sprawność wynosiła zaledwie 6 proc. i który służył do zasilania małej zabawki i radia. Dynamiczny rozwój produkcji modułów i farm fotowoltaicznych nastąpił na początku XXI wieku, szczególnie w Stanach Zjednoczonych i Europie. Do produkcji paneli fotowoltaicznych najczęściej wykorzystuje się obecnie pojedyncze kryształki krzemu, co pozwala na osiąganie największej wydajności między 15 a 25 proc.
Obecnie panele fotowoltaiki znajdują się w produktach codziennego użytku, od smartfonów, telewizorów, drukarek laserowych, oświetlenia LED, po bardziej zaawansowane aplikacje, takie jak diagnostyka medyczna i systemy bezpieczeństwa. Firmy działające w tych sektorach wymagają technologii fotonicznej jako kluczowego aspektu ich funkcjonalności.
To wszystko doprowadziło do uruchomienia przez jeden z podmiotów obliczających wskaźniki nowego indeksu – Photonics Index – który reprezentuje firmy uzyskujące większość swoich przychodów z działalności produkcyjnej fotoniki. Kwalifikacja spółek do indeksu opiera się na rekomendacjach Europejskiego Konsorcjum Przemysłu Fotonicznego (EPIC) – organizacji, która śledzi branżę fotoniczną w skali globalnej.
Twórcy indeksu wskazują, że fotowoltaika to kolejny kamień milowy w historii rozwoju technologii. Obecnie rynek ten wyceniany jest na prawie 800 mld dol., a do 2026 r. ma osiągnąć 1,2 bln dol. Za nowym trendem przemawiają też przyszłe zmiany regulacyjne. Zgodnie z zaleceniami Unii Europejskiej od 2020 r. udział produkcji energii odnawialnej w pełnym bilansie energetycznym powinien wynieść 15 proc. Ponadto fotowoltaice została nadana ważna funkcja w polityce energetycznej do 2040 r. w zakresie wypełnienia unijnych celów związanych z udziałem OZE w zużyciu energii, jak również włączenie do krajowego systemu energetycznego elektrowni fotowoltaicznych.