Badanie to odzwierciedla charakter i zakres zaangażowania członków Federacji w kwestie dotyczące środowiska, spraw społecznych i zarządzania (ESG).

Z ostatniego raportu jednoznacznie wynika, że następuje wzrost świadomości kwestii społecznych i środowiskowych oraz intensyfikacja wysiłku giełd podejmujących działania w zakresie zagadnień ESG oraz praktycznych aplikacji na rzecz wypełniania swojej odpowiedzialności społecznej w walce z pandemią Covid-19. Jako przykłady nowych praktyk wskazuje się ułatwianie emisji obligacji zrównoważonego rozwoju i obligacji społecznych, których celem jest w szczególności zapewnienie finansowania sektorom dotkniętym epidemią lub firmom zaangażowanym w jej kontrolę i zapobieganie. Zmiany w tym zakresie pokazują ostatnie dane. Mimo że obligacje ekologiczne nadal są najczęściej oferowanymi produktami ESG, oferta we wszystkich kategoriach produktów zrównoważonego rozwoju wzrosła, a nowe kategorie, takie jak obligacje powiązane ze zrównoważonym rozwojem wprowadzone zaledwie dwa lata temu, są już dostępne na dziewięciu giełdach.

Z udostępnionych danych wynika, że w 2020 roku nastąpiła znaczna poprawa zaangażowania giełd w prawie wszystkie obszary, przy czym największy położono na aspekty środowiskowe i społeczne. W minionym roku największy wzrost nastąpił w przypadku oferty edukacyjnej, która stała się trzecią najpopularniejszą inicjatywą realizowaną przez giełdy. Jednocześnie największe wysiłki giełd skupiały się na zagadnieniach zarządczych, dotyczyło to 42 proc. podmiotów, potem w obszarze społecznym i środowiskowym, które miał znaczenie odpowiednio dla 31 i 25 proc. giełd. W 2020 roku więcej giełd oferowało produkty związane z ESG niż w 2019 roku. W tegorocznym badaniu 70 proc. parkietów oferowało takie produkty, rok wcześniej było to 59 proc.

Z drugiej strony giełdy jako problem w zakresie realizacji swoich działań wskazywały na brak funduszy. Na szczycie tej listy znalazły się również takie kwestie jak obawy biznesowe i gospodarcze odnośnie do przyszłości. Zapewne było to odzwierciedleniem niepewności, jaką wywołała pandemia. Również zagrożeniem wskazywanym przez giełdy jest brak jednolitych zasad w zakresie standardów i ram ESG. Niektórzy członkowie Federacji podnieśli kwestię globalnej rozbieżności w standardach i praktykach jako główną przeszkodę w realizacji ich wysiłków na rzecz zrównoważonego rozwoju.

W kontekście przedstawionych wyników wyzwaniem może stać się wykorzystanie dotychczasowych działań do wyznaczania bardziej ambitnych celów, przy jednoczesnym zajęciu się niektórymi problemami, które wciąż są postrzegane jako miary przyszłego postępu: heterogeniczność standardów i mierników, niepewna perspektywa gospodarcza lub, w niektórych przypadkach, brak popytu. Tutaj ważna jest rola kluczowych interesariuszy. Decydenci i branża powinni kontynuować wspólne wysiłki na rzecz tworzenia ram, które wzmacniają odpowiedzialność i ułatwiają ujawnianie wyników firm w zakresie wskaźników ESG.