Branża medyczna, kwestie związane ze zdrowiem człowieka, farmacja, stają się jednym z dominujących obszarów zainteresowania inwestorów giełdowych. Jedną z dziedzin, ściśle związana z medycyną, jest nanotechnologia.
Nanotechnologia to badanie i zastosowanie materii na poziomie atomowym i molekularnym, o wymiarach od 1 do 100 nanometrów, gdzie jeden nanometr to w przybliżeniu 1/90 000 szerokości ludzkiego włosa. Za ojca nanotechnologii uważa się Richarda Feynmana, który w 1959 r. wygłosił wykład pt. There's Plenty Room at the Bottom. Feynman przedstawił wówczas koncepcję miniaturyzacji rzeczywistości oraz możliwości tkwiące w wykorzystaniu technologii, która może operować materią na poziomie pojedynczych atomów. Ponad 60 lat temu teoria ta mogła brzmieć jak science fiction, jednak nieprawdopodobny rozwój technik litograficznych oraz produkcji ultracienkich warstw kryształów sprawił, że dziś nanotechnologia przybrała realne kształty.
Uważa się, że pierwszym efektem zastosowań nanotechnologii była opublikowana w 1998 roku praca, która zawierała propozycję projektu sztucznej czerwonej krwinki wykonanej z diamentu. Taka krwinka mogłaby dostarczać do tkanek 236 razy więcej tlenu niż ludzkie czerwone krwinki. Od tego czasu naukowcy zaczęli tworzyć wiele koncepcji zastosowań, jakie niosą ze sobą nanoboty medyczne, począwszy od sposobów ich zasilania, a skończywszy na zapobieganiu niszczenia ich przez organizm. Chociaż nie jesteśmy jeszcze w punkcie, w którym maleńkie roboty biorą udział w badaniach klinicznych, moment ten jest coraz bliżej.
Naukowcy twierdzą dziś, że są w stanie wstrzykiwać, zasilać i kontrolować maleńkie roboty w symulowanych warunkach. Roboty te nie wyglądają jak maszyny, do których jesteśmy przyzwyczajeni – w rzeczywistości wiele z nich składa się prawie w całości z maleńkich metalowych kulek. Zastosowanie nanotechnologii ma miejsce w prawie każdej branży, od materiałów codziennego użytku i technologii przetwarzania, komunikacji, medycyny i opieki zdrowotnej po produkcję mniejszych i mocniejszych chipów komputerowych. Przewiduje się, że do 2025 r. wielkość rynku nanotechnologii osiągnie 120 mld USD wraz z pojawieniem się nowych przypadków użycia i zastosowań, takich jak czujniki w nanoskali i urządzenia komunikacyjne.
Odpowiedzią na ten trend jest pierwszy indeks, który swoim portfelem obejmuje spółki działające w branży nanotechnologii. Do tej grupy są zaliczane firmy działające w obszarze nanomedycyny, nanomateriałów, nanoelektroniki, nanometrologii czy nanotechnologii molekularnej. Przedsiębiorstwa, które opracowują technologie promujące postęp i badania związane z nanotechnologiami, również kwalifikują się do nowego indeksu. W tym kontekście bierze się również pod uwagę zaawansowane algorytmy do analizowania dużych ilości dokumentów publicznych, które oceniają zaangażowanie firm w obszary nanotechnologii. Stosowana procedura nie tylko wykrywa spółki, jako potencjalnych kandydatów do indeksów na podstawie obecnego poziomu ich zaangażowania, ale także ocenia ich znaczenie w odniesieniu do branży mikrorobotów.