Obserwujemy powstawanie społeczeństwa informacyjnego, a świat staje się tzw. globalną wioską. Coraz więcej dziedzin życia przenosi się do internetu. Przemawia za tym wygoda, szybkość czy ekonomia. W 2007 r. założyciel Second Life Philip Rosedale argumentował, że światowa sieć 3D utrzyma status quo, a wszyscy użytkownicy internetu będą w końcu posiadać cyfrowy awatar.
Awatar to najczęściej graficzna lub cyfrowa postać, pod jaką użytkownik występuje w świecie wirtualnym. Najczęściej jest on wytworem charakterystycznym dla gier komputerowych, forów oraz mediów społecznościowych, a także dla innych form nowoczesnej komunikacji internetowej. Każdy uczestnik świata wirtualnego może nadać swojemu awatarowi imię i nazwisko lub nick, a także wykreować jego wygląd poprzez wybór płci, fryzury, oczu, sylwetki czy ubrania, a także cech psychofizycznych obrazujących jego zachowanie. Wydaje się również uzasadnione postawienie tezy, że awatar jest synonimem zdjęcia profilowego, które też może być uznane za awatar. Jego zastosowanie może mieć miejsce także w relacjach biznesowych. Przedsiębiorcy i inne podmioty mogą wykorzystywać awatary w działaniach marketingowych, uprawdopodabniając swoją tożsamość profilem sygnowanym własnym logo.
Na rynku kapitałowym w kontekście tych zmian padła ostatnio deklaracja firmy Facebook, która pod nową marką Metaverse planuje włączenie treści wirtualnej rzeczywistości do realnego życia, tak zwanej rzeczywistości rozszerzonej, zarówno cyfrowy, jak i niecyfrowy świat. Deklaracje te były inspiracją dla jednej z firm indeksowych do uruchomienia nowego indeksu obejmującego spółki giełdowe, które potencjalnie mogą odnieść korzyści z przyjęcia i wykorzystania technologii wspierające funkcjonowanie Metaverse.
Z dostępnych analiz wynika, że rosnące zapotrzebowanie zarówno na usługi wirtualne, jak i rozszerzoną rzeczywistość może prowadzić do wzrostu wartości tego rynku do 800 miliardów USD do 2024 r.
Nowy indeks Global Metaverse obejmuje spółki z siedzibą w jednym z krajów należących do rynków rozwiniętych lub wschodzących. W procesie selekcji spółki są sprawdzane pod względem obszaru ich działalności. Firmy te nie mogą reprezentować takich sektorów, jak kasyna, sklepy z elektroniką, żywnością czy pojazdy silnikowe. W procesie selekcji spółki są sprawdzane w celu zapewnienia zgodności z tematyką indeksu, wykorzystując operacje biznesowe. Firmy, które nie wykazują odpowiedniego zaangażowania biznesowego w dziedzinie awatarów są usuwane z dalszej selekcji oraz muszą być zaangażowane biznesowo w obszar szeroko rozumianych działań o charakterze awatarów. Obecnie do indeksu Global Metaverse należy 50 spółek. Trzon indeksu w tej chwili tworzą emitenci ze Stanów Zjednoczonych, które odpowiadają za prawie 80 proc. portfela indeksu. Wśród największych spółek są Meta, a więc dawny Facebook, Apple oraz NVIDIA, których łączny udział w indeksie wynosi 25 proc.