ESG przybiera bardziej konkretne kształty

Szacuje się, że nowe przepisy w całej UE obejmą 50 tys. firm, w tym w Polsce około 3 tys. Dojdzie też obowiązek audytu danych niefinansowych.

Publikacja: 04.07.2022 21:00

Lucyna Stańczak-Wuczyńska jest szefową rady doradczej Chapter Zero, organizacji działającej pod ausp

Lucyna Stańczak-Wuczyńska jest szefową rady doradczej Chapter Zero, organizacji działającej pod auspicjami Światowego Forum Ekonomicznego. Fot. mat. prasowe

Poszerza się zakres danych niefinansowych, które spółki muszą zbierać. Rośnie też grupa podmiotów zobligowanych do ich raportowania. To duże wyzwanie dla zarządów i rad nadzorczych.

Dużo do zrobienia

Tematyka zmian klimatu nie jest przedmiotem dyskusji na forum rad nadzorczych albo pojawia się sporadycznie. Tymczasem członkowie RN ponoszą odpowiedzialność z tytułu wykonywania obowiązków regulacyjnych i z tytułu zaniechania. Przykładem może być niedawna informacja dotycząca koncernu Shell.

– Cała rada nadzorcza firmy Shell jest pozwana przez akcjonariuszy tzw. activist investors za zaniechanie – za niepodjęcie odpowiednich działań i brak odpowiedniej kontroli w kwestiach związanych z ryzykiem środowiskowym, narażając w ten sposób spółkę na przyszłe straty. Z kolei wcześniej Shell przegrał sprawę w sądzie holenderskim za niewłaściwie przygotowany plan dotyczący dekarbonizacji – wskazuje Lucyna Stańczak-Wuczyńska, przewodnicząca rady doradczej Chapter Zero w Polsce, organizacji działającej pod auspicjami Światowego Forum Ekonomicznego. Z jej najnowszego raportu, przygotowanego wspólnie z Forum Odpowiedzialnego Biznesu, wynika, że ponad połowa respondentów stwierdza, iż członkowie zarządów i rad nadzorczych nie mają wystarczających kompetencji związanych z kwestiami klimatycznymi i regulacyjnymi.

– W badaniach widać dużo deklaracji i zapotrzebowanie na wiedzę, natomiast w mniejszym stopniu przekłada się to na konkretne działania. Połowa respondentów twierdzi, że nie ma związku między ryzykiem biznesowym a zmianami klimatycznymi – wskazuje Stańczak-Wuczyńska.

Tylko jedna trzecia firm ma w swoich organach korporacyjnych osobę odpowiedzialną za kwestie związane ze zrównoważonym rozwojem. Nie jest to pozytywna informacja, ale eksperci podkreślają jednocześnie, że trzeba być realistą i spojrzeć na tę kwestię m.in. przez pryzmat rozmiaru danego podmiotu i jego śladu węglowego.

– W dużych instytucjach, przedsiębiorstwach regulowanych lub w podmiotach działających w sektorach szczególnie narażonych na ryzyko klimatyczne (np. przemysł, energetyka, transport, rolnictwo) osoby odpowiedzialne za kwestie ESG powinny mieć dużą sprawczość i najlepiej, żeby były członkami zarządu – wskazuje Stańczak-Wuczyńska. Dodaje, że w mniejszych przedsiębiorstwach nie widać w tym momencie takiej potrzeby. Wystarczy, że w firmie są osoby, które mają wiedzę dotyczącą spraw klimatu i otoczenia regulacyjnego.

Legislacyjna rewolucja

Obecnie dużym wyzwaniem jest „mierzalność” zrównoważonego rozwoju. To ma się zmienić po wejściu w życie nowych regulacji. Analogicznie ze standardami. Teraz można się w nich pogubić: niektóre dotyczą raportowania, inne liczenia śladu węglowego, przygotowania ratingu ESG przez agencje ratingowe, a jeszcze inne emisji zielonych obligacji itp.

– Trwają intensywne prace nad harmonizacją standardów. Jest ona niezbędna, szczególnie w kontekście zdarzających się praktyk greenwashingu, będących ostatnio pod lupą regulatorów w Europie i Stanach Zjednoczonych – podkreśla Stańczak-Wuczyńska. Dodaje, że jeśli chodzi o regulacje, to mamy już między innymi zieloną taksonomię unijną, dyrektywę CSRD, która wkrótce wejdzie w życie, a patrząc z perspektywy sektora finansowego, dochodzi jeszcze Sustainable Finance Disclosure Regulation, czyli SFDR. Branża finansowa zgodnie twierdzi, że tu największym wyzwaniem będzie zbieranie danych.

– Liczenie śladu węglowego, analiza emisji gazów z łańcucha dostaw (scope 3) to zadanie, nad którym firmy powinny już pracować. Zdecydowana większość banków przy wnioskach kredytowych spodziewa się, że odpowiednie dane zostaną im przekazane. Często wiec dylematy związane z ich pozyskaniem i liczeniem spadają na barki klientów – podkreśla przewodnicząca rady doradczej Chapter Zero. Dodaje, że to duże wyzwanie w szczególności dla mniejszych firm, które nie miały wcześniej takich obowiązków.

ESG
Unia Europejska nie wycofuje się z ESG
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
ESG
Obniżono poprzeczkę raportowania ESG
ESG
Raportowanie niefinansowe. Sytuacja jest niepokojąca, ale widać poprawę
ESG
Raportowanie ESG pochłonie w giełdowych spółkach dużo pieniędzy
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
ESG
Przygotowanie raportów ESG wymaga jeszcze dużo pracy
ESG
Inwestorzy w swoich decyzjach patrzą na ESG