Spółka zaprezentowała strategię w 2020 r. Po 3 latach wymagała ona aktualizacji. Chodzi o pojawienie się energetyki jądrowej, większej mocy OZE oraz powstanie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, która przejmie aktywa węglowe m.in. od PGE.
- Koszty
Inwestycje realizowane w ramach strategii mają być skupione na dekarbonizacji i elektryfikacji. „Łączne nakłady inwestycyjne w latach 2024-2030 wyniosą ponad 125 mld złotych. To znacznie więcej niż poprzednio. Realizacja inwestycji będzie następowała wspólnie z partnerami oraz z maksymalnym wykorzystaniem krajowych i unijnych środków pomocowych na transformację energetyczną. Strategia aspiruje do pokrycia 25 procent nakładów inwestycyjnych ze źródeł preferencyjnych.” – podkreśla prezes PGE Wojciech Dąbrowski, która podkreśla, że spółka odejdzie od węgla (ciepłownictwo) w 2030 r., a za kolejne 10 lat będzie neutralna klimatycznie.
„W efekcie realizacji Strategii przewidywany skumulowany zysk operacyjny EBITDA Grupy PGE w latach 2024-2030 wyniesie ponad 90 mld zł i w roku 2030 będzie wynosił ponad 15 mld zł” - powiedział.
Jak czytamy w komunikacie spółki, przychody Grupy PGE opierać się będą na stabilnych, regulowanych modelach biznesowych ograniczających ekspozycję na zmiany rynkowe. „Długoterminowe zabezpieczenie wyników finansowych opiera się w przeważającej mierze na dwustronnych kontraktach różnicowych, regulowanym zwrocie z aktywów oraz mechanizmach taryfowych. Ekspozycja na wahania cen uprawnień do emisji CO2 oraz importowanych paliw kopalnych będzie systematycznie maleć.” – zapewnia Dąbrowski.