Wojciech Dąbrowski, prezes Polskiej Grupy Energetycznej, wziął udział w sesji plenarnej pt. „Polityka energetyki jądrowej na rzecz neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla i bezpieczeństwa energetycznego” w trakcie międzynarodowej konferencji ICAPP, która odbyła się w Gyeongju w Korei Południowej. W trakcie wizyty w Korei Dąbrowski spotkał się także z koreańskimi partnerami z KHNP w związku z realizacją wspólnego projektu budowy elektrowni jądrowej.
„Rozmowa z Whang Joo-ho, prezesem KHNP, była okazją do przedyskutowania kolejnych kroków w realizowanym projekcie, w tym planowanych studiów wykonalności, badań terenu lokalizacji oraz oceny oddziaływania na środowisko. Prezes Dąbrowski poinformował KHNP o szczegółach powołania spółki „PGE PAK Energia Jądrowa S.A.”, która będzie partnerem dla koreańskiej firmy” – podkreśla PGE . Whang Joo-ho podkreślił, że spółka przywiązuje bardzo dużą wagę do polsko-koreańskiego projektu. „W realizację inwestycji jest już zaangażowanych ponad 100 osób z KHNP. Spółka ma pełne wsparcie rządu koreańskiego przy realizacji tej inwestycji” – wskazuje.
Dąbrowski podczas konferencji ICAPP wskazał, że docelowy miks energetyczny Polski będzie opierać się na zeroemisyjnych źródłach energii: OZE i energii jądrowej. „Zgodnie z przyjętymi założeniami, do 2040 r. ilość mocy zainstalowanych wszystkich źródeł energii elektrycznej w Polsce ulegnie podwojeniu do poziomu ok. 130 GW, a OZE i atom będą stanowić ok. 74 proc. mocy zainstalowanych i pokryją ok. 73 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną. Część tej energii będzie zapewniać elektrownia jądrowa w Koninie. Zgodnie z założeniami będzie ona dostarczać 22 TWh energii, co odpowiada 12 proc. dzisiejszego zapotrzebowania” - dodał Wojciech Dąbrowski.
Projekt zainicjowany przez PGE i ZE PAK oraz koreański KHNP stanowi uzupełnienie planów Polski zapisanych w PPEJ i PEP2040, dotyczących transformacji energetycznej w Polsce i wykorzystania energetyki atomowej.
Plany PGE, ZE PAK i koreańskiego KHNP wstępnie przewidują budowę dwóch bloków elektrowni jądrowej w oparciu o koreańską technologię ARP 1400, co da łącznie 2,8 GW zainstalowanych mocy. Na lokalizację dla tej elektrowni został wybrany region Konina. Obszar ten posiada istniejącą już infrastrukturę przesyłową do wyprowadzenia energii, czyni lokalizację optymalną pod względem kosztowym, tempa realizacji prac i rozproszenia źródeł wytwórczych.