PGNiG i Veolia: Ruszyło postępowanie antymonopolowe

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie antymonopolowe przeciwko PGNiG, zależnej od niego PGNiG Termiki oraz Veolii Energia Warszawa i Veolii Energia Polska.

Publikacja: 13.03.2019 05:00

PGNiG i Veolia: Ruszyło postępowanie antymonopolowe

Foto: materiały prasowe

Nadzorca podejrzewa, że doszło do podziału rynku energii cieplnej w stolicy, a także zmowy cenowej i przetargowej. Zauważa, że cztery oskarżane spółki prowadzą działalność na rynku sprzedaży ciepła do odbiorców końcowych, m.in. spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot, zakładów przemysłowych, szkół i urzędów.

Według UOKiK przedsiębiorstwa zaczęły czynić niedozwolone ustalenia w 2014 r. To z kolei mogło naruszać konkurencję na rynku. – Podczas przeszukania w siedzibach firm zdobyliśmy dowody na to, że spółki wspólnie ustaliły, że nie będą ze sobą rywalizować i skupią się na swojej podstawowej działalności, czyli PGNiG Termika na wytwarzaniu ciepła, a Veolia Energia Warszawa na jego sprzedaży. Jeżeli takie działania nie są wynikiem indywidualnych kalkulacji biznesowych, ale zostały uzgodnione wspólnie przez niezależne i rywalizujące podmioty, to może to być naruszenie reguł konkurencji poprzez podział rynku – mówi Michał Holeksa, wiceprezes UOKiK.

Z ustaleń nadzorcy wynika, że Veolia Energia Warszawa zrezygnowała z budowy elektrociepłowni, natomiast PGNiG Termika ograniczyła i zamierzała zaprzestać sprzedaży ciepła. Ponadto spółki wspólnie mogły ustalać swoje taryfy, które przedstawiały do akceptacji prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki. – Budowa nowego źródła ciepła zwiększyłaby bezpieczeństwo energetyczne aglomeracji warszawskiej. Badane przez nas spółki miały tego świadomość, mimo to zgodnie z ustaleniami między sobą zrezygnowały z tej inwestycji – twierdzi Marek Niechciał, prezes UOKiK. Oskarżanym firmom grozi kara do 10 proc. ich obrotów.

PGNiG w oficjalnym oświadczeniu deklaruje pełną współpracę z nadzorcą w celu szybkiego wyjaśnienia sprawy. Jednocześnie informuje, że na podstawie wstępnej analizy treści postanowienia UOKiK, ocenia ryzyko negatywnych konsekwencji postępowania dla grupy jako niskie. TRF

Notowania akcji na stronie:

Energetyka
EDF proponuje kapitałowe wsparcie kolejnego atomu
Energetyka
Unijna kasa na sieci dystrybucyjne
Energetyka
Spółki energetyczne nie zapłacą za mrożenie cen energii. Jest deklaracja rządu
Energetyka
EC Będzin sprzeda elektrociepłownię? Jest chętny kupiec
Energetyka
Największy producent energii w Polsce notuje mniejszy zysk rok do roku
Energetyka
Obowiązek giełdowy może wesprzeć plany rządu, obniżając ceny energii