Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W uproszczeniu RDF to paliwo powstałe ze śmieci, a konkretniej: z przetwarzania wyselekcjonowanych frakcji odpadów innych niż niebezpieczne. Choć branża energetyczna nie jest jednoznacznie entuzjastyczna w sprawie użycia RDF, szczególnie tego, które powstawało w polskich spalarniach do tej pory, to RDF uważane jest powszechnie za paliwo odgrywające w energetyce coraz większą rolę.
To niejedyna inwestycja firmy w Stalowej Woli: w tamtejszej elektrowni ma też powstać jednostka gazowo-parowa o mocy 450 MWe. Blok ma pracować w wysokosprawnej kogeneracji, wytwarzając zarówno energię elektryczną, jak i cieplną. Nowe źródła energii mają zastąpić bloki energetyczne o mocy 120 MW, które – jako niespełniające wymogów UE – zostaną wyłączone w 2020 r. Spośród ośmiu takich bloków dwa znajdują się właśnie w Stalowej Woli.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Mimo fiaska rozmów ZE PAK –u z PGE DM Pekao podtrzymuje rekomendację zachęcającą do kupowania akcji ZE PAK. Obniżono jednak cenę docelową akcji.
Nie wprowadzać albo przynajmniej zmienić - polski rząd zaostrza stanowisko wobec systemu ETS2, czyli tzw. unijnego podatku od ogrzewania. Nowa opłata ma wejść w życie za 2 lata, czyli w roku wyborczym, do czego nie chce dopuścić Donald Tusk.
Fiasko rozmów, które miały zakończyć się sprzedażą przez ZE PAK projektu elektrowni gazowej PGE, będzie miało konsekwencje dla firmy kontrolowanej przez Zygmunta Solorza.
Do ponad miliardowej transakcji na polskim rynku energetycznym jednak nie dojdzie. PGE poinformowała, że do zakupu projektu elektrowni gazowej w Adamowie od spółki Zygmunta Solorza, ZE PAK nie dojdzie.
Rząd finalizuje prace nad tzw. pakietem blackutowym, który ma zwiększyć bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej do Polski. Elementem tego pakietu będą wytyczne zmian w prawie, a także rekomendacje dla spółek Skarbu Państwa.
Przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy wiatrakowej wraz z poprawkami dotyczącymi mrożenia cen energii nie kończy dyskusji. Prezydent Andrzej Duda najprawdopodobniej zawetuje ustawę lub skieruje do Trybunału Konstytucyjnego.