„PGE zakończyła największą w Polsce megainwestycję energetyczną po 1989 roku" – poinformował koncern w komunikacie. Chodzi o bloki nr 5 i 6 w Elektrowni Opole, mające łączną moc 1800 MW. Po zainwestowaniu 11,6 mld zł w te nowoczesne instalacje Elektrownia Opole ma zaspokajać 8 proc. krajowego zapotrzebowania na prąd.
Jak podkreśla spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, nowe bloki przeszły proces prowadzenia ruchu regulacyjnego układów technologicznych oraz ich optymalizację. „Przed oddaniem jednostek do eksploatacji przeprowadzona została optymalizacja pracy bloku, próby odbiorcze, pomiary gwarancyjne oraz 30-dniowy test nieprzerwanej pracy" – informuje firma.
Według prezesa PGE Henryka Baranowskiego elektrownia będzie w stanie zaopatrywać w energię 4 mln gospodarstw domowych. Nowe bloki zaprojektowane zostały na 35 lat pracy z czasem wykorzystania mocy zainstalowanej do 8000 godzin/rok. Przystosowane zostały także do produkcji ciepła w kogeneracji na poziomie 300 MWt/h.
Oficjalne zakończenie inwestycji odbyło się 30 września. – Nowe bloki w Elektrowni Opole, które docelowo będą produkować nawet 12,5 TWh energii elektrycznej rocznie, w znaczący sposób wzmacniają bezpieczeństwo energetyczne Polski – zapewnia minister energii Krzysztof Tchórzewski.
– Rozbudowa Elektrowni Opole nie tylko wzmocniła pozycję Grupy PGE jako lidera branży energetycznej w Polsce, ale także przysłużyła się polskiej gospodarce – informował Norbert Grudzień, wiceprezes PGE GiEK ds. inwestycji i zarządzania majątkiem. – Aż 70 proc. wartości wszystkich zamówień na budowie trafiło do polskich firm, a z każdej wydawanej przez nas złotówki aż 70 gr zostało w kraju – kwitował. Mj