Photon Energy ma siedzibę w Amsterdamie, jednak posiada oddziały na dwóch kontynentach, w Australii i Europie. Większość przychodów generowana jest przez elektrownie fotowoltaiczne w Czechach, Słowacji i na Węgrzech.
– Rozważamy możliwość rozwoju w Polsce, jesteśmy na etapie badania rynku. Potencjał wzrostu dostrzegamy w przygotowaniu projektów do budowy, projektowaniu instalacji PV oraz długookresowym zarządzaniu i serwisie aktywów fotowoltaicznych. Szczególnie perspektywa rozwoju z wykorzystaniem rynku usług serwisowych elektrowni jest obiecująca. Oceniamy natomiast, że część instalacyjna jest już zagospodarowana – tłumaczy w rozmowie z „Parkietem" Georg Hotar, prezes notowanego na NewConnect Photonu Energy.
Dodaje on, że spółka nie wyklucza współpracy z deweloperami projektów, alternatywą mogą być przejęcia projektów po wygranej aukcji. Atrakcyjnie dla Photonu Energy wygląda także możliwość wejścia na rynek długoterminowych kontraktów na zakup energii elektrycznej od producenta. W najbliższym czasie spółka nie planuje jednak brać udziału w aukcjach.
Warto zauważyć, że firma prowadzi już w Polsce pewien projekt. W październiku ubiegłego roku Photon Energy podpisał umowę z koszalińskim przedsiębiorstwem wodociągowym na budowę elektrowni fotowoltaicznej o mocy 950 kWp na terenie oczyszczalni ścieków. Całkowita wartość projektu, obejmującego dostarczenie technologii, prace inżynieryjne i budowlane, usługi serwisowe i gwarancyjne wynosi 3,4 mln zł netto. Planowo elektrownia zostanie uruchomiona do 25 maja. DOS