Wartość ofert publicznych przeprowadzonych w 2017 r. na europejskich giełdach sięgnęła 43,9 mld euro i była o 57 proc. większa niż rok wcześniej – wynika z raportu „IPO Watch Europe" przygotowanego przez PwC. W Europie doszło w 2017 r. do 348 debiutów giełdowych, podczas gdy w 2016 r. do 265. Na warszawskiej GPW było w zeszłym roku 27 ofert (z czego osiem na rynku głównym), podczas gdy w 2016 r. – 28. Aż 20 spółek wycofało się z polskiej giełdy. Wartość IPO przeprowadzonych w Warszawie sięgnęła jednak 1,8 mld USD, czyli najwyższego poziomu od 2011 r.
Wśród największych
– Warszawski parkiet, mimo wycofania z rynku 20 spółek, zakończył rok 2017 w czołówce europejskich rynków. Z 27 debiutami GPW była trzecią (ex aequo z hiszpańską BME) giełdą pod względem liczby IPO – i to mimo że liczba debiutów w 2017 r. była w Warszawie najniższa od 2003 r. Znakomicie radził sobie główny indeks rynku, wyraźnie widoczny był też powrót do Warszawy dużych ofert, przyciągających uwagę międzynarodowych inwestorów. Spośród ośmiu IPO na rynku głównym GPW cztery przekroczyły wartość 100 mln euro (Griffin Premium RE, Dino Polska, GetBack, Play Communications), co stanowi najlepszy taki wynik od 2007 r. – twierdzi Bartosz Margol, dyrektor w zespole ds. rynków kapitałowych PwC.
Dobre statystyki dotyczące wartości debiutów w Warszawie w 2017 r. to w dużej mierze zasługa wartego 1 mld euro IPO spółki telekomunikacyjnej Play Communications. To był największy debiut prywatnej firmy w historii GPW oraz największe od 2012 r. IPO firmy telekomunikacyjnej w Europie.
Oferta Playa była ósmą pod względem wielkości ofertą publiczną na rynkach europejskich w 2017 r. Na pierwszym miejscu znalazło się przeprowadzone w Dublinie, warte 3 mld euro, IPO Allied Irish Banks. Drugą pozycję zajęła oferta publiczna spółki z sektora usług konsumeneckich Pirelli & C. warta 2,3 mld euro i przeprowadzona na giełdzie w Mediolanie. Trzecie miejsce przypadło spółce przemysłowej Landis & Gyr Holding, która sprzedała na szwajcarskiej giełdzie akcje warte 2,1 mld euro.
Łańcuch ofert
Analitycy PwC wskazują, że perspektywy dla rynku IPO na ten rok są dosyć dobre. – W 2018 r. możemy się spodziewać dalszej wzmożonej aktywności na rynku kapitałowym – dotyczyć to będzie zarówno debiutów giełdowych (prospekty kilkunastu spółek są obecnie w trakcie procesu zatwierdzania przez KNF), jak i możliwych przeniesień na rynek główny z NewConnect (w 2017 r. miało miejsce siedem takich operacji, w najbliższym okresie zapowiadane są kolejne). Z drugiej strony 2018 r. będzie kolejnym, w którym widoczna będzie aktywność w zakresie przejęć i wycofywania spółek z giełdy – taka sytuacja może w szczególności dotyczyć spółek mniejszych, jak również emitentów o atrakcyjnej wycenie, stanowiących dobry cel przejęć – prognozuje Margol.