Grupa Azoty zapewnia, że gazowe umowy z Orlenem są najkorzystniejsze

Zarząd Grupy Azoty przekonuje, że zawarte kontrakty z Orlenem na zakup gazu ziemnego są oparte na rynkowych zasadach, a kondycja finansowa spółki jest stabilna.

Publikacja: 14.07.2023 07:31

Grupa Azoty zapewnia, że gazowe umowy z Orlenem są najkorzystniejsze

Foto: Grupa Azoty

Grupa Azoty odpowiedziała na pytania jednego z akcjonariuszy. Pytał on głównie o kontrakty gazowe spółki, czy ich cena jest konkurencyjna względem warunków rynkowych. W odpowiedzi na pytania, władze spółki przekonują, że sytuacja finansowa spółki, jak i całej Grupy Kapitałowej jest stabilna i na bieżąco realizowane są wszystkie zobowiązania wynikające z działalności operacyjnej i inwestycyjnej.

Czytaj więcej

Grupa Azoty stawia warunek sprzedaży zakładu w Puławach

Samodzielny import LNG? Nieopłacalny 

Odnosząc się do poruszonego w pytaniach zagadnienia dotyczącego zakupu gazu, zarząd spółki przekonuje, że dla spółek z Grupy Kapitałowej Grupa Azoty oprócz ceny równie ważna jest gwarancja jego dostaw. „W związku z powyższym, spółka wraz ze spółkami zależnymi zawarła umowę z Orlenem, który jest dla spółki strategicznym dostawcą podstawowego surowca do produkcji. Zakupy na Towarowej Giełdzie Energii pełnią rolę uzupełniającą w stosunku do podstawowego kontraktu z Orlen” - podkreśla firma. Zaznacza ona, że ze względów technicznych i ekonomicznych samodzielny import gazu LNG przez Grupę Azoty jest obecnie nieopłacalny.

Czytaj więcej

Orlen zastąpi Rosjan w Grupie Azoty?

Umowa z Orlenem ma być najbardziej konkurencyjna 

„Spółka dokonała przeglądu rynku a następnie wraz ze spółkami zależnymi zawarła aneks do Umowy Ramowej sprzedaży paliwa gazowego oraz nowe dwustronne kontrakty Indywidualne na okres 3 lat z opcją przedłużenia o kolejny rok z Orlen, gdyż ten kontrahent zaproponował najkorzystniejsze warunki handlowe spośród firm, które złożyły swoje oferty” – zapewnia firma. Umowa szacowana na 18 mld zł i zabezpiecza co najmniej 90 proc. zapotrzebowania na gaz Grupy Kapitałowej Grupa Azoty.

W kontekście pytań o konkurencyjność cen zakupu, zarząd firmy przypomina, że w umowach określone są formuły cenowe opierane na rynkowych wartościach indeksów cen gazu. „To powszechny i najbardziej obiektywny sposób wyznaczania ceny gazu, stosowany między firmami w Europie. Warunki kontraktów indywidualnych nie odbiegają od standardów rynkowych stosowanych w umowach tego typu” – zapewnia firmy.

Pytana o okresowe wstrzymanie produkcji, spółka tłumaczy, że był to głównie efekt skokowego wzrostu cen gazu oraz silnej nierównowagi popytowo-podażowa na rynku, która nie pozwala na rentowną produkcję nawozów. „W takiej sytuacji ograniczenia produkcji miały na celu redukcję strat oraz ochronę płynności poprzez niedopuszczenie do nadmiernego wzrostu zapasów” – wyjaśnia firma. Zużycie gazu w Grupie Kapitałowej Grupa Azoty w roku 2022 wyniosło ponad 18,6 TWh.

Czytaj więcej

Azoty otworzyły nowy zakład w Policach. Koszt budowy przekroczył 7 mld zł

Rośnie sprzedaż na Ukrainę 

W odniesieniu do nawozów spółka informuje, że na poziomie skonsolidowanym w 2022 r. 66,4 proc. sprzedaży nawozów Grupy Azoty było skierowane na rynek polski, a pozostałe wolumeny były sprzedawane w krajach Unii Europejskiej i Ukrainie. Grupa Azoty poszukuje kontrahentów również na rynku ukraińskim. „W roku 2021 sprzedaż na ten rynek stanowiła 15 proc. eksportu nawozów azotowych i 18 proc. nawozów NPK. W roku bieżącym pomimo trwającej wojny sprzedaż na Ukrainę dynamicznie rośnie i może w całym roku kalendarzowym przewyższyć sprzedaż z rekordowego roku 2021. Współpracujemy z ponad 40 firmami ukraińskimi i polskimi obecnymi na tym rynku” – zapewnia zarząd w odpowiedzi na pytania.

Chemia
W ubiegłym roku Azoty istotnie ograniczyły straty
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Chemia
Poprawiły się marże grupy Azoty wypracowywane na sprzedaży nawozów
Chemia
Azoty szukają nowych kierunków importu
Chemia
Flagowa inwestycja PCC może być opóźniona i droższa
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Chemia
Azoty zyskają dzięki Mkango
Chemia
Orlen udzielił grupie Azoty pożyczki na zakup surowca