Grupa Azoty odpowiedziała na pytania jednego z akcjonariuszy. Pytał on głównie o kontrakty gazowe spółki, czy ich cena jest konkurencyjna względem warunków rynkowych. W odpowiedzi na pytania, władze spółki przekonują, że sytuacja finansowa spółki, jak i całej Grupy Kapitałowej jest stabilna i na bieżąco realizowane są wszystkie zobowiązania wynikające z działalności operacyjnej i inwestycyjnej.
Czytaj więcej
Potencjalna sprzedaż Zakładów Azotowych Puławy na rzecz Orlenu musi się opłacać Grupie Azoty, a przesądzanie obecnie o powodzeniu tej transakcji jest "stanowczo przedwczesne – przekazała w komunikacie Grupa Azoty.
Samodzielny import LNG? Nieopłacalny
Odnosząc się do poruszonego w pytaniach zagadnienia dotyczącego zakupu gazu, zarząd spółki przekonuje, że dla spółek z Grupy Kapitałowej Grupa Azoty oprócz ceny równie ważna jest gwarancja jego dostaw. „W związku z powyższym, spółka wraz ze spółkami zależnymi zawarła umowę z Orlenem, który jest dla spółki strategicznym dostawcą podstawowego surowca do produkcji. Zakupy na Towarowej Giełdzie Energii pełnią rolę uzupełniającą w stosunku do podstawowego kontraktu z Orlen” - podkreśla firma. Zaznacza ona, że ze względów technicznych i ekonomicznych samodzielny import gazu LNG przez Grupę Azoty jest obecnie nieopłacalny.
Czytaj więcej
Polski rząd chce sprzedać pakiet blisko 20 proc. akcji Grupy Azoty należący do rosyjskiego oligarchy. Ma to pozwolić na odblokowanie nowych inwestycji. Giełda potencjalnych nabywców ruszyła.
Umowa z Orlenem ma być najbardziej konkurencyjna
„Spółka dokonała przeglądu rynku a następnie wraz ze spółkami zależnymi zawarła aneks do Umowy Ramowej sprzedaży paliwa gazowego oraz nowe dwustronne kontrakty Indywidualne na okres 3 lat z opcją przedłużenia o kolejny rok z Orlen, gdyż ten kontrahent zaproponował najkorzystniejsze warunki handlowe spośród firm, które złożyły swoje oferty” – zapewnia firma. Umowa szacowana na 18 mld zł i zabezpiecza co najmniej 90 proc. zapotrzebowania na gaz Grupy Kapitałowej Grupa Azoty.