Po trudnym 2018 r. Ciech zamierza maksymalnie wykorzystać polepszającą się koniunkturę na rynku sody kalcynowanej, używanej do wyrobu szkła. W planach ma też dalszy rozwój oferty produktów w biznesie soli i środków ochrony roślin. Rozwija moce wytwórcze w niemieckim zakładzie, za to w rumuńskiej fabryce zapowiada dużą redukcję zatrudnienia.
Lepsze ceny
Zarząd Ciechu przekonuje, że kontraktacja sody na 2019 r. potwierdziła korzystne prognozy dla tego rynku. Analitycy już wcześniej spodziewali się, że ceny tego kluczowego dla spółki produktu mogą poprawić się o kilka procent w porównaniu z rokiem 2018. Ciech oczekuje ponadto wzrostu popytu na sodę w Europie, głównie na skutek większego zapotrzebowania na szkło płaskie i opakowaniowe, m.in. dzięki powstaniu nowych hut szkła w Polsce. Europa jest wciąż najważniejszym rynkiem zbytu dla Ciechu. Jednocześnie grupa systematycznie zwiększa eksport do krajów azjatyckich.
Grupa zwiększa też moce produkcyjne. W tym roku planuje uruchomić linię do wyrobu sody oczyszczonej w niemieckim zakładzie w Stassfurcie, skierowanej do klientów z branży farmaceutycznej. Po pełnym uruchomieniu nowych mocy w Niemczech Ciech będzie produkował blisko 200 tys. ton sody oczyszczonej rocznie. Równolegle grupa buduje w Niemczech fabrykę soli za 100 mln euro. Produkcja w nowym zakładzie ma ruszyć w 2020 r. Dzięki niej Ciech wejdzie do pierwszej trójki największych producentów soli warzonej w Europie.
W 2018 r. grupa Ciech na inwestycje wydała 617 mln zł, wliczając w to przejęcie hiszpańskiego producenta środków ochrony roślin Proplan za 156 mln zł. To o 50 proc. więcej niż w roku 2017.
Kłopoty w Rumunii
Grupa mocno tnie koszty w zakładzie w Rumunii, gdzie planuje przeprowadzić zwolnienia grupowe. Pracę w firmie do 15 maja może stracić nawet 95 pracowników, czyli 16 proc. załogi. Decyzja ta spowodowana jest wzrostem cen pary technologicznej, którą zakład pozyskuje od jedynego dostawcy – CET Govora. Dostawca poinformował ponadto o ograniczeniu dostaw pary o około 20 proc. od połowy maja do rozpoczęcia następnego okresu grzewczego. Ciech informuje, że ograniczenie dostaw pary może spowodować ograniczenie produkcji sody na porównywalnym poziomie.