Bezpośrednią przyczyną podjęcia takiej decyzji jest wypowiedzenie dotychczasowej umowy na dostawy pary technologicznej przez elektrociepłownię CET Govora, jedynego dostępnego dostawcę tego surowca do zakładów giełdowej spółki. Zaproponowana przez niego nowa cena jest wyższa aż o około 135 proc. niż określona w 2018 r. Według Ciechu to uniemożliwia prowadzenie rentownej działalności.
– Jesteśmy zdeterminowani, aby wypracować najlepsze rozwiązanie w tej sytuacji, uwzględniające interes naszych akcjonariuszy, partnerów biznesowych, pracowników oraz społeczności lokalnej. W ciągu ostatnich lat wykonaliśmy ogromną pracę w celu modernizacji i rozbudowy naszej fabryki w Rumunii – mówi Dawid Jakubowicz, prezes Ciechu. Dodaje, że obecnie spółka prowadzi zaawansowane analizy dotyczące różnych opcji wyjścia z tej sytuacji. Jedną z nich jest pozyskanie nowego, tańszego źródła pary we współpracy z zewnętrznymi partnerami. Dalsze decyzje w tej sprawie mają być podjęte do końca roku. Jednocześnie, w związku z możliwością zatrzymania produkcji, przygotowywany jest pakiet osłonowy dla pracowników, uwzględniający program dobrowolnych odejść i możliwość relokacji części pracowników do innych fabryk grupy. Według Ciechu powstała sytuacja nie powinna mieć wpływu na prognozy grupy. Chodzi o wypracowanie w 2021 r. skonsolidowanego wyniku EBITDA w wysokości ponad 900 mln zł. Cel ten określono w obecnie obowiązującej strategii.
Para technologiczna to surowiec niezbędny do produkcji sody, a jego cena stanowi znaczącą część kosztów funkcjonowania zakładów. W ubiegłym roku wydatki na jego zakup stanowiły ponad 30 proc. całkowitych kosztów Ciechu Sody Romania, do którego bezpośrednio należą zakłady. Giełdowa spółka przypomina, że w ostatnich kilkunastu latach uratowała rumuńską fabrykę przed bankructwem. W latach 2006–2018 zainwestowała w tym kraju ponad 100 mln euro, dzięki czemu gruntownie zmodernizowała produkcję i rozbudowała moce wytwórcze. W efekcie jej produkty trafiają m.in. do Europy, Azji i Afryki. Rumuńskie zakłady sodowe są jedną z czterech fabryk sodowych w grupie Ciechu. TRF