Jeśli chodzi o główne grupy funduszy, to w ubiegłym roku najbardziej błyszczały portfele polskich akcji. Inwestycyjny świat nie kończy się jednak na Polsce. Większość zagranicznych rynków akcji także radziła sobie w zeszłym roku dobrze, głównym dowodzącym pozostawały oczywiście USA, a ściślej mówiąc – spółki wzrostowe płynące na fali rozwoju sztucznej inteligencji. Nie będzie zatem niespodzianką, że najwyższą stopę zwrotu osiągnął w ubiegłym roku fundusz nastawiony na tego typu przedsiębiorstwa. Mowa o inPZU Akcje Sektora Informatycznego O, za którym stoi Przemysław Sepielak. Fundusz z rodziny inPZU, który zostanie nagrodzony statuetką Złotego Portfela „Parkietu” w niniejszej kategorii, wypracował w 2023 r. aż 53,11 proc. zysku. inPZU Akcje Sektora Informatycznego O to jak na razie dość niewielki portfel, dysponujący według danych na koniec stycznia aktywami o wartości około 36 mln zł. Nic w tym jednak dziwnego, bo poziom aktywów może się dopiero rozkręcać. Jest to dość świeży pomysł inwestycyjny będący efektem niedawnego odświeżenia oferty przez TFI PZU. Przypomnijmy, że rodzina funduszy inPZU to produkty indeksowe. TFI PZU uruchomiło je kilka lat wcześniej, ruszając w ten sposób z pierwszą na krajowym rynku kompleksową ofertą tanich funduszy zarządzanych pasywnie. Wspomniany wyżej portfel ma za zadanie odzwierciedlać indeks MSCI World Information Technology Net Total Return USD, w którego skład wchodzą spółki z krajów rozwiniętych zaliczane do sektora informatycznego. Szum wokół sztucznej inteligencji wciąż się utrzymuje, na czym fundusz TFI PZU wciąż zyskuje – jego tegoroczna stopa zwrotu robi się już dwucyfrowa. Dodajmy, że Nasdaq, amerykański indeks spółek technologicznych, zwyżkuje już 7 proc., z kolei w ubiegłym roku zwyżkował o ponad 43 proc.
Czytaj więcej
Zeszły rok w branży funduszy inwestycyjnych był jak promienie słońca po długiej burzy. W końcu praktycznie wszystkie główne kategorie funduszy inwestycyjnych przyniosły inwestorom zyski, a poprawiające się wyceny funduszy dłużnych regularnie przyciągały nowych inwestorów.
Wracając jednak do wyników krajowych funduszy, bezpośrednią walkę o statuetkę Złotego Portfela „Parkietu” za zeszły rok z funduszem TFI PZU stoczyły jeszcze Beta ETF Nasdaq-100 PLN-Hedged Portfelowy FIZ, który jest wspólnym dziełem AgioFunds TFI oraz Bety Securities, oraz Generali Akcji: Megatrendy, czyli produkt z oferty Generali Investments TFI. Beta ETF Nasdaq-100 PLN ma podobny poziom aktywów jak inPZU Akcje Sektora Informatycznego O i również jest produktem, którego zadaniem jest naśladować dany indeks, z tym że jego certyfikaty notowane są na GPW. Na przykładzie tej pary widać, jak skutecznie fundusze zarządzane pasywnie wgryzają się do rynkowej czołówki.