Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 01.05.2025 17:58 Publikacja: 22.05.2023 21:00
Foto: Mat.prasowe
Inflacja oraz nierównowaga popytu i podaży nie dają szans na spadek cen lokali w tym roku, są jednak czynniki, które długofalowo mogą wpłynąć na ceny – wynika z debaty PZFD. Pierwszy problem to dostępność gruntów: wiele ziemi należy do państwa i zablokowano ją pod program „Mieszkanie+”. Resort rozwoju zapowiedział zamknięcie programu, co stwarza szansę zwiększenia dostępności gruntów dla prywatnych inwestorów.
Druga kwestia to pustostany należące do gmin: niezbędny jest program finansowania renowacji tych zasobów. Trzecia kwestia to wsparcie „środka”: tych, których nie stać na kredyt komercyjny, ale którzy są za dobrze sytuowani, by dostać pomoc państwa. Kluczem byłaby tu kompleksowa, przede wszystkim długofalowa polityka mieszkaniowa. Czwarty czynnik to plany miejscowe poprawiające jakość zabudowy, zapobiegające rozlewaniu się miast i generowanym przez to kosztom. Po piąte, niezbędne są przepisy ułatwiające scalanie rozdrobnionych działek. Po szóste, potrzebna jest ustawa o polskich REIT-ach, co zapewniłoby kapitał na inwestycje, a Polakom ułatwiło inwestowanie w nieruchomości. Siódma kwestia to promowanie transportu publicznego z uwagi na koszt budowy miejsc parkingowych.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Przez rok krótkoterminowy oprocentowany dług deweloperskiej grupy, głównie wobec banków, został ścięty o połowę. Zarząd podtrzymuje, że przejdzie przez kryzys, a rewidenci ponownie zwracają uwagę na ryzyko.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
GTC rozważa sprzedaż części kupionych w Niemczech mieszkań z przebitką lub inwestycje w podniesienie wartości.
Niecałe dwa lata po zakupie polskiej części Nexity deweloper przejmuje aktywa kolejnego francuskiego dewelopera. Zainwestuje ponad 280 mln zł.
W I kwartale deweloperzy z rynku kapitałowego jako grupa zanotowali stabilnie niską sprzedaż. W II kwartał wchodzimy z zapowiedzią obniżek stóp. To jaskółka pozwalająca myśleć o zakończeniu trendu bocznego sprzedaży. Pytanie, kiedy nastąpią cięcia stóp i jak będą głębokie.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Segment nafta, chemia i gaz wypracował w 2024 r. zyski i stanowi większość portfela zamówień. Budowlana grupa pracuje nad nową strategią.
W reakcji na słowa prezesa NBP i spadek stawek WIBOR w kwietniu może jeszcze nie widać wzrostu sprzedaży mieszkań, ale widać już wzrost średnich cen, bo jest mniej obniżek – mówi Robert Chojnacki, założyciel portalu Tabelaofert.pl.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas