Działające w sektorze drzewnym firmy stawiają na rozwój, co zdaniem analityków będzie miało pozytywne przełożenie na ich wyniki i wyceny akcji.
Koniunktura wciąż sprzyja
Zdaniem analityków końcówka 2014 r. była dla przetwórców drewna bardzo udana. To efekt dobrej koniunktury w branży meblarskiej, która znajdzie odzwierciedlenie w wynikach za IV kwartał. – Dane GUS potwierdzają korzystną sytuację rynkową dla spółek z sektora drzewnego. Produkcja mebli po raz kolejny była jednym z najsilniejszych sektorów w gospodarce i w IV kwartale wzrosła około 15 proc. rok do roku, zarówno pod względem wartościowym jak i ilościowym. Wzrost był głównie zasługą sprzedaży eksportowej wspieranej przez słaby kurs złotego – wyjaśnia Maciej Marcinowski, analityk Trigon DM. Z przewidywań ekspertów wynika, że problem z utrzymaniem równie wysokiej dynamiki wyników może mieć jednak Forte. – W Forte baza wynikowa jest jednak dość wysoka, a marże niższe. Zarząd spółki już na konferencji po III kwartale 2014 r. studził oczekiwania. Przeciwnie w Pagedzie, bo tam baza wynikowa sprzed roku w segmencie sklejki jest bardzo niska. Oczekujemy też poprawy w segmencie meblowym i pozytywnych efektów z konsolidacji Europa Systems. W Grajewie liczymy na solidny kwartał. Spółkę stać na zakończenie roku z wynikiem EBITDA powyżej 200 mln zł – ocenia Krystian Brymora, analityk DM BDM.
Branża stawia na rozwój
Wszystkie spółki stawiają na rozwój swoich biznesów, co zdaniem analityków pozwoli na kontynuację pozytywnego trendu w wynikach. – Forte i Paged dynamicznie rozwijają moce produkcyjne, a Grajewo powinno poprawić marże dzięki trwającemu programowi inwestycyjnemu – wskazuje Maciej Marcinowski. Efekty rozbudowanych mocy produkcyjnych pojawią się już w 2015 r. – Największych spodziewam się w Forte, bo to wzrost o około 20 proc. rok do roku, o około 7 proc. wzrośnie potencjał produkcyjny w Grajewie, natomiast w III kwartale tego roku nowy zakład sklejki uruchomi Paged. W ostatnim przypadku na większe efekty musimy jednak poczekać do 2016/2017 roku. Docelowo moce sklejki wzrosną o około 50 tys. m sześc., co oznacza wzrost mocy o 30 proc. – ocenia ekspert.
Jak podkreśla Michał Krajczewski, analityk BM BGŻ, kluczem do dalszej poprawy wyników Forte będzie prowadzona ekspansja na zagranicznych rynkach. – Spółka, podobnie jak cała polska branża meblarska, zdobywa rynek Europy Zachodniej dzięki tańszej, ale coraz lepszej jakościowo produkcji. Wysokie wolumeny i stabilność dostaw umożliwiają spółce skuteczną współpracę z sieciami, które zyskują udziały w rynku sprzedaży mebli – przekonuje analityk. Z kolei czynnikiem poprawy wyników w Grajewie będzie prowadzony program poprawy efektywności produkcji oraz rozwój nowych produktów. Prognoza BM BGŻ zakłada, że wynik EBITDA do 2017 r. poprawi się o około 50 mln zł w porównaniu z 2014 r. – Znaczące efekty inwestycji będzie widać już w przyszłym roku, kiedy sprzedaż i EBITDA mają wzrosnąć o około 10 proc. Dodatkowym katalizatorem poprawy rezultatów jest także rozwój przejętych na przełomie 2013 i 2014 r. spółek Silekol oraz Pfeiderer MDF – wskazuje Krajczewski.
Jednak najbardziej spektakularnej poprawy należy oczekiwać w Pagedzie. Jak zapowiedziała niedawno spółka, wyniki operacyjne grupy mogą w tym roku wzrosnąć o kilkadziesiąt procent, co będzie efektem kilku pozytywnych czynników. Oprócz inwestycji w kluczowy segment sklejki, na poprawę wyników wpływać będzie też przejęta firma Europa Systems. Ponadto efekty ma przynieść restrukturyzacja Paged Meble.